Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady Plakat secesyjny środowiska krakowskiego
W Krakowie zaczęła się historia polskiego plakatu artystycznego. W 1898 roku odbyła się tutaj pierwsza Międzynarodowa Wystawa Plakatów zorganizowana w Muzeum Narodowym przez Jana Wdowiszewskiego.
Autorem najstarszego polskiego plakatu artystycznego jest Feliks Wygrzywalski. Za polski plakat przełamujący obowiązujące konwencje artystyczne uważane jest powstałe w 1899 roku dzieło Stanisława Wyspiańskiego, wykonane do sztuki Maurycego Maeterlincka "Wnętrze". Wybitnymi przykładami są plakaty Teodora Axentowicza, Wojciecha Weissa, Kazimierza Sichulskiego i innych członków Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Ważną grupę stanowią plakaty inspirowane sztuką ludową. Do tego nurtu należą plakaty: Karola Frycza, Józefa Mehoffera, Jana Rembowskiego i Kazimierza Brzozowskiego. Osobna grupa to plakaty komercyjne, często anonimowe, zazwyczaj słabsze artystycznie, ale niezastąpione jako źródło wiedzy o naszym mieście.
Prowadzenie: Magdalena Czubińska -historyk i krytyk sztuki. Studia w Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyła w 1980 roku. Od 1981 roku pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie, obecnie kierowniczka Działu Sztuki Współczesnej. Kuratorką i autorką wielu wystaw, m.in. "Fin de siècle w Krakowie", "Nie tylko art déco", "Grafika Alphonse’a Muchy", "Amerykański sen" oraz wystaw głównych Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie (2000 i 2003). Kuratorka ze strony MNK ekspozycji "William Turner. Malarz żywiołów" i "Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii". Autorka wielu katalogów. Wykłada historię grafiki w ASP w Krakowie.
"Z Pegazem w tle" to cykl wykładów, których tematem jest twórczość Józefa Mehoffera w szerokim kontekście sztuki polskiej i europejskiej końca XIX oraz pierwszej połowy wielu XX, jak również jego działalność artystyczna i kolekcjonerska.
Zobacz kolejne wykłady z cyklu