{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady

Piętno mistrzów – o wczesnej twórczości krakowskich awangardzistów

Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady
Piętno mistrzów – o wczesnej twórczości krakowskich awangardzistów

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
24.05.2017
środa
18:00
wstęp wolny
Wykład poświęcony wpływowi nauczycieli, profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na uczniów – malarzy pokolenia końca XIX wieku, którzy debiutowali tuż przed lub w czasie I wojny światowej.
Zbigniew Pronaszko (1885-1958), Autoportret, ok. 1909Jacy mistrzowie zagraniczni oddziaływali na to pokolenie?

Zobaczymy, jak przebiegała emancypacja wybranych artystów należących później do czołówki malarzy okresu międzywojennego w Polsce. Byli też tacy młodzi twórcy, którzy potrafili od początku obrać drogę niezależną. Jak im się to udawało?

Prowadzenie: Światosław Lenartowicz – kustosz w Dziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Krakowie. Zajmuje się sztuką dwudziestolecia międzywojennego. Jest autorem wystaw i publikacji poświęconych m.in. pokoleniu artystów rozpoczynających swoją drogę twórczą w czasie I wojny światowej i związanych z awangardą tego czasu, takich jak Zofia Stryjeńska, Zbigniew Pronaszko, Emil Krcha, Zygmunt Radnicki, Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Wydarzenie z cyklu