Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady

Piętno mistrzów – o wczesnej twórczości krakowskich awangardzistów

Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady
Piętno mistrzów – o wczesnej twórczości krakowskich awangardzistów

Dom Józefa Mehoffera

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
24.05.2017
środa
18:00
wstęp wolny
Wykład poświęcony wpływowi nauczycieli, profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na uczniów – malarzy pokolenia końca XIX wieku, którzy debiutowali tuż przed lub w czasie I wojny światowej.
Zbigniew Pronaszko (1885-1958), Autoportret, ok. 1909Jacy mistrzowie zagraniczni oddziaływali na to pokolenie?

Zobaczymy, jak przebiegała emancypacja wybranych artystów należących później do czołówki malarzy okresu międzywojennego w Polsce. Byli też tacy młodzi twórcy, którzy potrafili od początku obrać drogę niezależną. Jak im się to udawało?

Prowadzenie: Światosław Lenartowicz – kustosz w Dziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Krakowie. Zajmuje się sztuką dwudziestolecia międzywojennego. Jest autorem wystaw i publikacji poświęconych m.in. pokoleniu artystów rozpoczynających swoją drogę twórczą w czasie I wojny światowej i związanych z awangardą tego czasu, takich jak Zofia Stryjeńska, Zbigniew Pronaszko, Emil Krcha, Zygmunt Radnicki, Stanisław Ignacy Witkiewicz.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję