Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Perły sztuki japońskiej

fot. Jacek Złoczowski - pracownia fotograficzna MNK

Perły sztuki japońskiej

MNK Szołayscy

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
24.01.2016
niedziela
12:00
wstęp wolny
Po japońskiej części kolekcji Feliksa Jasieńskiego na wystawie "Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne" będzie oprowadzać jej kurator Beata Romanowicz.
Sztuka Dalekiego Wschodu zajmuje niezwykle ważne miejsce w kolekcji Feliksa Jasieńskiego. Obejmuje ona malarstwo japońskie i chińskie, grafikę, rzeźbę buddyjską oraz rzemiosło. Ogrom tej części kolekcji prezentujemy na wystawie jedynie w jej niewielkim fragmencie, pokazując wybitne dzieła graficzne m.in. Katsushika Hokusaia i Utagawy Hiroshigego. Obok dzieł Hokusaia na wystawie podziwiać można drzeworyty wybitnego reprezentanta szkoły ukiyo-e, Utagawy Hiroshigego, o którym Jasieński napisał, iż cała jego twórczość "jest prawie wyłącznie hymnem na cześć krajobrazu ojczystego".

Kunszt kolekcjonerski, z jakim Feliks Jasieński budował swoją kolekcję japoników znakomicie reprezentują wybrane obiekty rzemiosła artystycznego. Część wystawy poświęcona Japonii opiera się na wypowiedziach kolekcjonera i ukazuje w głównej mierze świat motywów, zdobnictwa i estetyki, jakimi się zachwycał - od szlachetnego wysublimowania masek teatralnych i rzeźby buddyjskiej, poprzez bogactwo dekoracji na zbroi i elementach miecza, dekoracyjności wzorów na szablonach farbiarskich, wyrobach z laki, ceramice czy przedmiotach z brązu aż po wyrafinowanie malarskiej płaszczyzny parawanu, stanowiącego inspirujące tło m.in. w obrazie "Japonka" J. Pankiewicza.

Po oprowadzaniu, o godz. 13.30 zapraszamy na pokaz ubierania kimona połączony z wykładem. 

Więcej o wystawie "Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne"
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję