Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kitsuke – ubieranie kimona

Kitsuke – ubieranie kimona

MNK Szołayscy

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
24.01.2016
niedziela
13:30
wstęp wolny
Zapraszamy na wykład i pokaz ubierania kimona towarzyszący wystawie kolekcji Feliksa Jasieńskiego"Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne".
Kolekcję sztuki japońskiej Feliksa Jasieńskiego prezentujemy na wystawie, pokazując wybitne dzieła graficzne m.in. Katsushika Hokusaia i Utagawy Hiroshigego. Obok dzieł Hokusaia na wystawie podziwiać można drzeworyty wybitnego reprezentanta szkoły ukiyo-e, Utagawy Hiroshigego, o którym Jasieński napisał, iż cała jego twórczość "jest prawie wyłącznie hymnem na cześć krajobrazu ojczystego".

Kunszt kolekcjonerski, z jakim Feliks Jasieński budował swoją kolekcję japoników znakomicie reprezentują wybrane obiekty rzemiosła artystycznego. Część wystawy poświęcona Japonii opiera się na wypowiedziach kolekcjonera i ukazuje w głównej mierze świat motywów, zdobnictwa i estetyki, jakimi się zachwycał - od szlachetnego wysublimowania masek teatralnych i rzeźby buddyjskiej, poprzez bogactwo dekoracji na zbroi i elementach miecza, dekoracyjności wzorów na szablonach farbiarskich, wyrobach z laki, ceramice czy przedmiotach z brązu aż po wyrafinowanie malarskiej płaszczyzny parawanu, stanowiącego inspirujące tło m.in. w obrazie "Japonka" Pankiewicza.