{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Patrząc na Wiedeń. Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych?

Patrząc na Wiedeń. Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych?

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
24.05.2022
wtorek
18:00
wstęp wolny

Debata z udziałem Christiana Schantla i Huberta Trammera. Spotkanie poprowadzi Łukasz Harat

Miejsce: Sala Audiowizualna „U Samurajów”, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

Udział bezpłatny

Wydarzenie towarzyszy wystawie Wiedeń buduje. Budownictwo mieszkaniowe w Wiedniu w latach 1920-2020” i jest współorganizowane przez Konsulat Generalny Austrii w Krakowie

Wiedeń od lat plasuje się na szczycie rankingów miast o wysokiej jakości życia. Składa się na to wiele czynników, w tym właśnie korzystne warunki mieszkaniowe. To efekt konsekwentnej polityki w dziedzinie mieszkalnictwa socjalnego, która dziś jest pokazywana jako modelowe rozwiązanie dyskutowane na całym świecie. W obecnej sytuacji jest to też ważna lekcja dla Polski. Może stanowić ciekawy kontekst dla ogłoszonego w 2016 roku programu „Mieszkanie plus” realizowanego obecnie pod nazwą „Mieszkanie dla rozwoju”. Zagadnienie przystępnych cenowo mieszkań dostępnych dla różnych grup społecznych jest w Polsce bardzo aktualne i żywo dyskutowane, zwłaszcza w obliczu zwiększonych potrzeb mieszkaniowych z uwagi na uchodźców z Ukrainy. To, jak go rozwiązać i jak powinien wyglądać program budowy mieszkań socjalnych w Polsce, będzie tematem dyskusji towarzyszącej wystawie „Wiedeń buduje”. Korzystając z wiedeńskich doświadczeń, porozmawiamy o najistotniejszych kwestiach współczesnego budownictwa mieszkaniowego.

 

Hubert Trammer – architekt. Uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu. Sędzia konkursów architektonicznych. Ekspert nominujący do edycji 2015, 2019 i 2022 Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej im. Ludwiga Miesa van der Rohe. Współlaureat konkursów architektonicznych w zespole pracowni Archigrest i Toposcape. Współpracował między innymi z: Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, Fundacją Twórców Architektury, Stowarzyszeniem Architektów Polskich SARP, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Studentów Architektury OSSA, czasopismami Architektura-murator i A10 – New European Architecture, Stowarzyszeniem Architektów Polskich SARP, Urzędem Miasta Lublin, Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Urzędem Miejskim Wrocławia, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Osiedli Mieszkaniowych w Lublinie, a także Wydziałem Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, Wydziałami Architektury Politechnik Warszawskiej i Białostockiej  oraz Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu.

Christian Schantl - urodzony w 1959 roku w Karyntii w Austrii, studiował wychowanie fizyczne i literaturę. Przed dołączeniem do Wiener Wohnen, agendy urzędu miasta Wiednia odpowiedzialnej za politykę mieszkaniową, zajmował różne stanowiska w obszarach marketingu i komunikacji. Był m.in. dyrektorem zarządzającym Festiwalu Dunaju Dolnej Austrii, szefem marketingu austriackich kolei ÖBB czy partnerem wykonawczym wiedeńskiej agencji public relations Conter PR. W Wiener Wohnen był szefem marketingu i komunikacji, a od sierpnia 2019 jest szefem działu stosunków międzynarodowych.

Słowa kluczowe: debata