Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Pamiętniki znalezione w grobach katyńskich

Pamiętniki znalezione w grobach katyńskich

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
09.11.2016
środa
18:00
wstęp wolny
Wykład z cyklu "Oblicza dziennika".

"Wspomnienia starobielskie" Józefa Czapskiego to jedno z najbardziej znanych świadectw jeńca 1939 roku, który znalazł się z maleńkiej grupie ocalonych ze Zbrodni Katyńskiej. Jadąc ze Starobielska do Griazowca i Pawliszczew Boru, Czapski nie wiedział, że jego towarzysze zginęli w Charkowie. Pisał o nich i do nich, sam już wolny, ale stale poszukujący ich śladów. Swoistą odpowiedzią na słowa Czapskiego są pamiętniki, które wydobyto z dołów śmierci w Katyniu w 1943 roku. W czasie okupacji dzielni ludzie sporządzili odpisy z oryginałów, które potem w większości zaginęły.

Przez dziesięciolecia zapiski te przechowywano w tajemnicy i opublikowano dopiero w latach 1990. Dziś "Pamiętniki znalezione w Katyniu" pomagają nam zobaczyć szczegóły życia jeńców Kozielska. To przejmujące słowa tęsknoty za najbliższymi, wyrazy nadziei na powrót do domu i świadectwo obaw o wojenne losy rodzin. Dzięki tym zatrzymanym w czasie stronicom poznajemy ludzi żywych, prawdziwych, niezastygłych w pomnikowych pozach.

Prowadzenie: Izabella Sariusz-Skąpska - doktor nauk filologicznych, literaturoznawczyni, redaktorka książek naukowych. Prezes zarządu Federacji Rodzin Katyńskich, współtworzyła nową ekspozycję Muzeum Katyńskiego. Autorka syntezy "Polscy świadkowie GUŁagu. Literatura łagrowa 1939–1989" (Kraków 1995, 2002, 2012), współautorka albumu "Bykownia. Cień Katynia" (Warszawa 2015). Publikowała m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "W drodze", "Kresach", "Przeglądzie Politycznym", "Znaku".

Zobacz następne wykłady z cyklu 


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję