Pamiętniki znalezione w grobach katyńskich
"Wspomnienia starobielskie" Józefa Czapskiego to jedno z najbardziej znanych świadectw jeńca 1939 roku, który znalazł się z maleńkiej grupie ocalonych ze Zbrodni Katyńskiej. Jadąc ze Starobielska do Griazowca i Pawliszczew Boru, Czapski nie wiedział, że jego towarzysze zginęli w Charkowie. Pisał o nich i do nich, sam już wolny, ale stale poszukujący ich śladów. Swoistą odpowiedzią na słowa Czapskiego są pamiętniki, które wydobyto z dołów śmierci w Katyniu w 1943 roku. W czasie okupacji dzielni ludzie sporządzili odpisy z oryginałów, które potem w większości zaginęły.
Przez dziesięciolecia zapiski te przechowywano w tajemnicy i opublikowano dopiero w latach 1990. Dziś "Pamiętniki znalezione w Katyniu" pomagają nam zobaczyć szczegóły życia jeńców Kozielska. To przejmujące słowa tęsknoty za najbliższymi, wyrazy nadziei na powrót do domu i świadectwo obaw o wojenne losy rodzin. Dzięki tym zatrzymanym w czasie stronicom poznajemy ludzi żywych, prawdziwych, niezastygłych w pomnikowych pozach.
Prowadzenie: Izabella Sariusz-Skąpska - doktor nauk filologicznych, literaturoznawczyni, redaktorka książek naukowych. Prezes zarządu Federacji Rodzin Katyńskich, współtworzyła nową ekspozycję Muzeum Katyńskiego. Autorka syntezy "Polscy świadkowie GUŁagu. Literatura łagrowa 1939–1989" (Kraków 1995, 2002, 2012), współautorka albumu "Bykownia. Cień Katynia" (Warszawa 2015). Publikowała m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "W drodze", "Kresach", "Przeglądzie Politycznym", "Znaku".
Zobacz następne wykłady z cyklu