Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Oświecenie żydowskie w Polsce

Oświecenie żydowskie w Polsce

MNK Szołayscy

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
10.04.2015
piątek
18:00
wstęp wolny
Kim byli polscy maskile? W co wierzyli? Czy różnili się od "Polaków wyznania mojżeszowego"? Czy możliwe było pogodzenie tożsamości polskiej i żydowskiej? Jak to robiono?
Tytuł wykładu: "Oświecenie żydowskie w Polsce. O ścieżkach integracji w XIX wieku".

Tematem wykładu będzie rozwój postaw integracyjnych i akulturacji Żydów polskich w XIX wieku od haskali (oświecenia żydowskiego) po różne nurty integracji i asymilację.

Przedmiotem szczególnej uwagi będzie rozwój różnorodnych tożsamości powstających na styku kultur polskiej i żydowskiej oraz główne konflikty – tożsamościowe, kulturalne, ideologiczne – z tym związane.

Prowadzenie: prof. dr hab. Marcin Wodziński – profesor historii i literatury żydowskiej, kierownik Zakładu Studiów Żydowskich w Uniwersytecie Wrocławskim. Jego obszar zainteresowań naukowych to historia społeczna Żydów w XIX wieku; dzieje Żydów na Śląsku oraz żydowska kultura materialna.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję