{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Orkiestra zagrała w Muzeum

Orkiestra zagrała w Muzeum

13.01.2013
niedziela

Orkiestra zagrała w Muzeum

13 stycznia 2013 r. we wszystkich Oddziałach MNK była prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wstęp do Muzeum był bezpłatny. Muzeum tradycyjnie zaprosiło wszystkich kwestujących wolontariuszy Orkiestry na gorące napoje do swoich Oddziałów.
W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach funkcjonował krakowski Sztab WOŚP. Tego dnia nasz Oddział pełnił nie tylko funkcję galerii, ale również studia telewizyjnego (relacje z tarasu Sukiennic), charakteryzatorni i zaplecza dla artystów grających na Rynku. W naszym sztabie rozliczyło się 349 wolontariuszy. Do północy Sztab zebrał prawie 250 tys. zł.

Frekwencja jak co roku dopisała. Odwiedziło nas ponad 5300 osób. Najwięcej – ponad 2000 – odwiedziło Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Atrakcji nie brakowało. W Kamienicy Szołayskich przy wystawie „Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900” można było dowiedzieć się więcej „O bardzo niegrzecznych artystach i ich strapionych ciotkach” poznać anegdoty o artystach, rozwiązać zagadki i wygrać atrakcyjne nagrody. W Domu Jana Matejki przez cały dzień rządził Stańczyk. Oprowadzał i przeszkadzał, zadawał pytania i rozdawał nagrody. W końcu na dobre przeniósł się do Sukiennic i zajął wygodne miejsce przed „Hołdem Pruskim” Jana Matejki. W Domu Józefa Mehoffera dzieci mogły wziąć udział w warsztatach a całe rodziny wysłuchały koncertu kolęd renesansowych w wykonaniu zespołu Żacy Krakowscy. W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w Galerii Sztuki Cerkiewnej Dawnej Rzeczypospolitej tematem dnia było „Prawosławne Boże Narodzenie”. Przygotowaliśmy konkursy i zabawy związane z tradycjami bożonarodzeniowymi. W Gmachu Głównym wiele osób obejrzało przedłużone wystawy: ""Wojciech Fangor. Przestrzeń jako gra"", ""Andrzej Wróblewski. Patrzeć wciąż naprzód"", ""Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów. Miasto ogrodów”.

AUKCJE MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE:

Jeden dzień w roli Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie
„Twoja wystawa w Muzeum”
Kolekcja czterech posrebrzanych monet z kolejnych Nocy Muzeum w specjalnej oprawie z certyfikatem
Wyjątkowy dzień w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej)
Wyjątkowy dzień w Ośrodku Kultury Europejskiej „EUROPEUM”
Wyjątkowy dzień w Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi „Atma” w Zakopanem

Współpraca Muzeum Narodowego w Krakowie i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Rok 2006/2007 – WOŚP przekazała trzy defibrylatory dla MNK

Defibrylatory – urządzenia, które bardzo skutecznie potrafią przywrócić normalną pracę serca osobie, której serce przestało bić – zostały zakupione przez WOŚP w ramach akcji „1% podatku – defibrylator”. Defibrylatory znajdują się w trzech Oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie – Gmachu Głównym, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego i Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. W związku z przekazaniem defibrylatorów przeszkolono pracowników Muzeum w zakresie pierwszej pomocy z użyciem automatycznego defibrylatora AED, zgodnie z amerykańskim standardem AHA.
Rok 2009 – MNK zorganizowało wystawę na Przystanku Woodstock

Na zaproszenie Jerzego Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Muzeum Narodowe w Krakowie prezentowało w Kostrzynie podczas Przystanku Woodstock Galerię Sztuki w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych. Przez 4 dni wystawę obejrzało co najmniej 100 tysięcy osób. Pokazane zostały reprodukcje wybranych dzieł z kolekcji Muzeum. Szczególnie zaakcentowano prezentację poświęconą Galerii w Sukiennicach, która została otwarta – po remoncie – w 2010 roku.
Od 2010 roku – Jerzy Owsiak Ambasadorem Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, a Muzeum partnerem krakowskiego Sztabu WOŚP

Będę ambasadorem Sukiennic z przyjemnością, rozkoszą, miłością i zaszczytem do końca świata i jeden dzień dłużej. Będę o Sukiennicach mówił i snuł pieśni wszędzie i o każdej porze. Będę opowiadaczem i wizjonerem każdego pomysłu. Będę nakłaniał, namawiał i wyjaśniał – będę całym sercem z Muzeum.
Rok 2010/2011 – wystawa Muzeum gości w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

Reprodukcje wybranych obrazów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie pokazywane są małym pacjentom i ich rodzinom m.in. na Oddziale Onkologii i Hematologii. Reprodukcje pochodzą z wystawy prezentowanej przez Muzeum w 2009 roku na Przystanku Woodstock. Są to m.in. Kościuszko pod Racławicami Jana Matejki, Apollo Stanisława Wyspiańskiego, Marysia i Burek na Cejlonie Stanisława Ignacego Witkiewicza, Żurawie Józefa Chełmońskiego.
Rok 2011 – Srebrny Medal od Fundacji WOŚP dla Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofii Gołubiew

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyznała Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofii Gołubiew specjalny srebrny medal za niezwykłą i przyjazną współpracę. Wręczenie nagrody odbyło się 8 marca w teatrze Capitol w Warszawie.
Od 2011 roku – w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach gości Sztab WOŚP

Sztab mieści się w pomieszczeniach Mediateki, a na tarasie Sukiennic organizowane jest studio TVP Kraków. W Oddziałach MNK prowadzona jest zbiórka na rzecz WOŚP, a wolontariuszy częstujemy gorącymi napojami. W 2012 roku w Sztabie Orkiestry w Sukiennicach pracowało około 80 osób, a rozliczało się i zaopatrywało w serduszka ponad 500 wolontariuszy. Zebrano blisko 300 000 złotych.