{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Akademia Bronioznawcy

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Falerystyka Legionów Polskich 1914–1918”

Cykl: Akademia Bronioznawcy
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Falerystyka Legionów Polskich 1914–1918”

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
29.10.2024
wtorek
17:00
Na wystawie organizowanej z okazji 110. rocznicy wymarszu z Oleandrów Pierwszej Kompanii Kadrowej zaprezentujemy żołnierskie godła oraz patriotyczne odznaki i medale powstałe w okresie I wojny światowej, związane z epopeją legionową i walką o odzyskanie niepodległości.
Polskie formacje paramilitarne tworzone w przededniu wybuchu Wielkiej Wojny opracowały dla swoich członków odznaki organizacyjne, których motywem przewodnim był wizerunek orła białego. Podczas ekspozycji zaprezentujemy bogatą kolekcję orłów Drużyn Bartoszowych, Polskich Drużyn Strzeleckich i Strzelca oraz orły do czapek zaprojektowane już po wybuchu wojny dla formacji Legionów Polskich. Towarzyszyć im będą odznaki pamiątkowe brygad, pułków i legionowych szkół wojskowych. Zaprezentowane zostaną odznaki pamiątkowe oraz biżuteria patriotyczna, wydawane w okresie I wojny światowej przez Naczelny Komitet Narodowy, Ligę Kobiet, Stowarzyszenie „Samarytanin Polski”, Krajowe Stowarzyszenie Mężczyzn i Dam Czerwonego Krzyża w Galicji, a także przez inne organizacje pomocowe i charytatywne.
Uzupełniniem wystawy będą medale upamiętniające epopeję legionową oraz elementy umundurowania, oporządzenia i uzbrojenia żołnierza polskiego z epoki. Wyeksponowany zostanie także wybór prac z kolekcji sztuki legionowej – obrazy i portrety tworzone przez artystów legionistów oraz zachowane projekty graficzne odznak zaprezentowanych na wystawie (https://mnk.pl/wystawy/falerystyka-legionow-polskich-1914-1918).

Biogram: Piotr Wilkosz – kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie. Ukończył Wydział Humanistyczny Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Specjalizuje się w historii wojskowości polskiej, badaniach nad historyczną bronią palną oraz falerystyką. Autor i współautor wystaw czasowych realizowanych Muzeum Narodowym w Krakowie, m.in.: „Żandarmeria Wojskowa. W służbie Sił Zbrojnych RP”, „W służbie publicznej – XIX-wieczny mundur urzędniczy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”, „Polska w NATO i Misje Zagraniczne Wojska Polskiego”, „Legiony Polskie 1914–1918. Wystawa w 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej i Czynu Legionowego”, „Sztuka Legionów Polskich”, „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego” oraz „1920. Cud Wisły”. Autor katalogów wystaw, not i artykułów w katalogach wystaw i wydawnictwach monograficznych.

UWAGA: spotkanie inaugurujące nowy sezon cyklu odbędzie się wyjątkowo we wtorek w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego.

Wydarzenie z cyklu