Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Ogrody Średniowiecza

T. Stachowicz, Klasztor Kamedułów na Bielanach pod Krakowem, ok. 1860 (?); MNK, fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Ogrody Średniowiecza

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
08.03.2019
piątek
18:00
wstęp wolny
Zapraszamy na pierwszy wykład z cyklu Ogrody średniowiecza, renesansu i baroku, który odbędzie się w Domu Józefa Mehoffera.
Epoka średniowiecza zaczyna się w Europie w V wieku, od upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, a kończy z chwilą wynalezienia druku w 1450 roku. W Polsce zajmuje okres od chrztu w 966 roku do końca XVI wieku, chociaż już w XV pojawiają się pierwsze przesłanki renesansu.

Na początku średniowiecza istnieją dwa znaczące zakony – benedyktynów, którzy swe klasztory budowali zawsze na wzgórzach, i cystersów, wznoszących siedziby na żyznych nizinach w pobliżu rzek. Zakony te odegrały w tamtych czasach niezwykle ważną rolę kulturotwórczą.
Pierwsze ogrody o zorganizowanej przestrzeni to właśnie ogrody klasztorne, w których najbardziej czytelnym elementem był kwadratowy lub prostokątny wirydarz. Wirydarz, o skomplikowanej symbolice, nie miał przeznaczenia gospodarczego. Funkcję tę pełniły sady, warzywniki i winnice, a także herbaria. Formę wirydarza miały również ogrody szpitalne.

Ogrody świeckie były reprezentowane przez ogrody zamkowe – te zakładane w obrębie zamku były z konieczności niewielkie. Wśród nich wyodrębnić można hortus conclusus, czyli ogród zamknięty, ograniczony murem, czasem łączony z ogrodem maryjnym. Bywało w nim także herbarium.
Poza murami były ogrody zabaw, roślin użytkowych, a także Zwierzyniec. Zakładano też ogrody o charakterze publicznym, a także w miastach małe ogródki przydomowe. Od XIII wieku pojawiają się ogrody użytkowo-ozdobne związane z letnimi rezydencjami.

Prowadzący: Dr Zofia Malinowska - pracownik Katedry Dendrologii i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, autorka rekompozycji Ogrodu Józefa Mehoffera

Słowa kluczowe: Ogrody, Średniowiecze