Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Odnowiona i poszerzona ekspozycja judaików

Odnowiona i poszerzona ekspozycja judaików

Odnowiona i poszerzona ekspozycja judaików

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
20.07.2018
piątek
Od 20 lipca 2018 roku można zwiedzać odnowioną i poszerzoną ekspozycję judaików z kolekcji MNK. Na wystawie zorganizowanej w ramach Galerii Rzemiosła Artystycznego w Gmachu Głównym pokazywane są przedmioty kultu religijnego oraz domowego, świątecznego i codziennego użytku, wykonane w różnych materiałach i technikach na przestrzeni od XVII do XX w. Wiele z nich jest unikatowa, nie tylko na skalę polską.
Szczególną uwagę należy zwrócić na rzeźbioną w drewnie, polichromowaną szafę do przechowywania zwojów Tory z synagogi w Wysokim Litewskim, srebrną puszkę kwestarską bractwa pogrzebowego – wykonaną przez złotnika Elimelecha (1763/1764), zdobioną rytowanymi scenami kolejnych faz pochówku – lub też drewnianą lampę chanukową z Przeworska. Ekspozycję uzupełniają numizmaty, druki i tłoki pieczętne. Prezentowane zabytki, dzisiaj oderwane od swych funkcji i otoczenia, pozostają niemymi świadkami kultury Żydów aszkenazyjskich w środkowowschodniej Europie.

Początek zbioru judaików Muzeum Narodowego w Krakowie sięga 1887 roku, w którym Leonard Lepszy ofiarował pierwszą srebrną balsaminkę. Z upływem czasu powiększał się on dzięki kolejnym darom i zakupom, dokonywanym najliczniej w latach 1935-1939, co umożliwiła celowa dotacja na zakup żydowskiego rzemiosła artystycznego, przyznana Muzeum przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W ten sposób zgromadzono jeden z najciekawszych w Polsce zbiór różnorodnych zabytków związanych z historią i kulturą Żydów, a znana proweniencja większości z nich wyróżnia go na tle innych kolekcji o podobnym profilu.
Słowa kluczowe: Judaika, kolekacja judaików
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję