Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Odczyt Beatrix Podolskiej w Domu Józefa Mehoffera

Odczyt Beatrix Podolskiej w Domu Józefa Mehoffera

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
12.12.2012
środa

Odczyt Beatrix Podolskiej w Domu Józefa Mehoffera

W środę, 12 grudnia o godz. 18.00, w Domu Józefa Mehoffera odbył się odczyt Beatrix Podolskiej - wnuczki Ferdynanda Hoesicka, muzykolog, pt. „Ferdynand Hoesick (1867-1941) wśród przyjaciół z okresu Młodej Polski: Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego, Kazimierza Tetmajera, Lucjana Rydla”.
Ferdynand Hoesick (1867-1941) należy do grona bardzo interesujących postaci polskiej nauki i polskiego życia kulturalnego. Studiował (od 1884) na politechnice w Rydze i Heidelbergu, w latach 1888-1890 na Uniwersytecie Jagiellońskim (historię literatury), a następnie na Sorbonie i w Collège de France. Był księgarzem i wydawcą, pisarzem, historykiem literatury, muzykografem, współredaktorem Kuriera Warszawskiego. Wiele pisał i publikował – do roku 1920 wydał około 500 utworów, m.in.: „Życie Juliusza Słowackiego na tle współczesnej epoki’, „Miłość w życiu Zygmunta Krasińskiego”, „Fryderyk Chopin”, „Sienkiewicz i Wyspiański - przyczynki i szkice”, „Goethe, najpiękniejsze dni w jego życiu”. Zasłynął jako pełen pasji i niezwykle dociekliwy monografista Fryderyka Chopina. Ale jest też niemniej znany jako entuzjasta Zakopanego i uczestnik tamtejszego życia kulturalnego w kręgu Stanisława Witkiewicza oraz taternik.

Prelegentka opowiedziała o licznych kontaktach i bliskich relacjach Ferdynanda Hoesicka z poetami, malarzami, pisarzami, z którymi Ferdynand Hoesick się znał i przyjaźnił.

Zdarzenia te utrwalił w swoich esejach, felietonach i książkach. Warto na przykład nadmienić, że to właśnie jemu zawdzięczamy cenne relacje na temat malarza Ludwika de Laveaux w jego paryskich latach, młodo zmarłego na obczyźnie w roku 1894, a uwiecznionego jako Widmo w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego.

Odczyt był uzupełniony prezentacją zdjęć Ferdynanda Hoesicka z rodzinnej kolekcji, a także reprodukcjami wybranych witraży Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego.