Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

"Od Japonii do Europy" - oprowadzania tematyczne

fot. Mateusz Szczypiński, Pracownia Fotograficzna MNK

"Od Japonii do Europy" - oprowadzania tematyczne

MNK Szołayscy

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
05.06.2016
niedziela
12:00
wstęp wolny
Dwa oprowadzania tematyczne po wystawie kolekcji Feliksa Jasieńskiego - o młodopolskim duecie artystycznym Jasieński-Wyczółkowski oraz o inspiracjach sztuką japońską w twórczości polskich modernistów.

godz. 12.00
Manggha i Wyczół - młodopolski duet artystyczny

Co spowodowało, że drogi życiowe Feliksa Jasieńskiego i Leona Wyczółkowskiego biegły tym samym torem przez wiele lat? Czy wynikało to jedynie z korzyści relacji kolekcjoner-artysta? Jak w Krakowie komentowano przyjaźń, bez której młodopolska mapa artystyczna byłaby zdecydowanie uboższa?
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz

godz. 13.30
Inspiracje sztuką japońską w twórczości polskich modernistów

Młodopolscy artyści, inspirując się twórczością europejskich modernistów, poszukiwali nowych form wyrazu. Pragnęli spojrzeć na świat w nieznany dotąd sposób. Tym co pozwoliło im przedstawić rzeczywistość z nowej perspektywy, były drzeworyty japońskie. Zaczęły docierać do Europy wraz z innymi dziełami sztuki japońskiej po otwarciu japońskich portów na kontakty międzynarodowe. Kolekcjonowane przez marchandów, szybko trafiały do rąk artystów. Dzięki bogatej kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiej artyści młodopolscy otrzymali szansę zapoznania się z nimi i stworzenia dzieł japonizmu, o których opowiemy na spotkaniu.
Prowadzenie: Joanna Świtała