Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Obchody stulecia awangardy
w Polsce

Obchody stulecia awangardy
w Polsce

Muzeum Narodowe w Krakowie

13.09.2016
wtorek
W 2017 roku przypada setna rocznica pierwszej znaczącej wystawy sztuki awangardowej w Polsce. Z tej okazji 24 sierpnia 2016 odbyła się w Warszawie konferencja prasowa, podczas której trzy muzea posiadające najbogatsze zbiory sztuki awangardowej – Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi – wyszły z inicjatywą obchodów stulecia awangardy.
Honorowy patronat nad obchodami objął Polski Komitet ds. UNESCO, do współpracy włączyło się już blisko 50 instytucji, z każdym dniem zaś przybywają kolejne.

Na program obchodów stulecia ruchu awangardowego w Polsce złożą się wystawy, koncerty, spektakle, publikacje, wykłady i konferencje przygotowywane przez dziesiątki muzeów, teatrów, galerii i innych instytucji kulturalnych i naukowych.

Będą to projekty przypominające najistotniejsze postaci i zjawiska awangardy międzywojennej oraz takie, które zwracają uwagę na twórców rozwijających awangardowe założenia w okresie powojennym.  Będą także projekty stawiające pytanie o znaczenie awangardowego dziedzictwa dla współczesnych praktyk kulturowych.  

Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizuje dwie wystawy:
  • "Formiści"  w Pałacu Prezydenckim, na której prezentowane będą najważniejsze prace formistów – Tytusa Czyżewskiego, Jana Hrynkowskiego, Andrzeja i Zbigniewa Pronaszków, Władysława Skoczylasa i Konrada Winklera.
    (październik 2016 – styczeń 2017)

  • "Potęga awangardy" w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, gdzie zaprezentujemy gwiazdy światowej awangardy takie jak: Edvard Munch, Kazimierz Malewicz, Marcel Duchamp, Fernand Léger czy Georges Rouault. Zorganizowana we współpracy z BOZAR będzie wystawą, na której prace sławnych klasyków awangardy, powstałe w pierwszych dekadach XX wieku i nie pokazywane dotąd w Polsce będą zestawione z twórczością wpływowych artystów współczesnych, takich David Claerbout, Luc Tuymans, czy Sean Scully.
    (9 marca – 28 maja 2017)

Więcej o obchodach stulecia awangardy w Polsce

Honorowy patronat

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję