Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

O różnych sposobach definiowania komiksu i tym, co z tego wynika

Fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

O różnych sposobach definiowania komiksu i tym, co z tego wynika

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
13.04.2018
piątek
18:00
wstęp wolny
W XX wieku kilkakrotnie zmieniało się podejście krytyków do komiksu, a wraz z nim zmieniały się też jego definicje. A od tego, jak komiks definiowano, zależało, które opowieści rysunkowe były obejmowane tą nazwą, które zaś z owego zbioru wyłączano.
Owocowało to również wyznaczaniem daty narodzin komiksu jako gatunku artystycznego i przekładało się na to, w jaki sposób pisano jego historię. W moim wykładzie chciałbym zaproponować prześledzenie dziejów komiksu, oglądanych przez pryzmat zmian, jakie zachodziły w myśleniu o nim i znajdowały odzwierciedlenie w jego definicjach.

Prowadzenie: Prof. dr hab. Jerzy Szyłak – (ur. 1960). Autor szeregu prac o komiksie oraz przemianach zachodzących w kulturze współczesnej. Do jego najbardziej znanych publikacji należą "Komiks: świat przerysowany" (1998), "Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku" (1999) oraz "Zgwałcone oczy. Komiksowe obrazy przemocy seksualnej" (2001), "Gra ciałem. O obrazach kobiet w kulturze współczesnej" (2002). Był czas, kiedy sam próbował sił jako rysownik komiksowy, ale obecnie ogranicza się jedynie do pisania scenariuszy dla innych twórców. W jego twórczości komiksowej widać wyraźne dążenie do prowokacji, naruszania konwencji gatunkowych i granic dobrego smaku oraz eksplorowania obszarów pogranicznych.

Słowa kluczowe: wykład, Teraz Komiks
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję