{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady

O restauracji malowideł autorstwa Stanisława Wyspiańskiego w kościele ojców franciszkanów w Krakowie

Caritas, 1895, malowidło Stanisława Wyspiańskiego w kościele Franciszkanów w Krakowie (fragment dekoracji malarskiej prezbiterium), fot. Juliusz Mien, 1896, zbiory MNK

Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady
O restauracji malowideł autorstwa Stanisława Wyspiańskiego w kościele ojców franciszkanów w Krakowie

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
25.02.2025
wtorek
18:00
Od czasu powstania w roku 1895 polichromie kościoła ojców franciszkanów w Krakowie były już trzykrotnie restaurowane. Za każdym razem badaniom poddawano stan i technikę oryginału, usuwano zabrudzenia, stabilizowano warstwy oraz, co nieuniknione, dokonywano rekonstrukcji mniejszych lub większych fragmentów. O ile w przypadku motywów roślinnych i geometrycznych prace nie budziły specjalnych wątpliwości, zaś efekt plastyczny dzieła zachwycał, o tyle wygląd czterech scen figuralnych po konserwacji przeprowadzonej w roku 2021 spotkał się ze zmasowaną krytyką.
Tematem wystąpienia będą prace restauratorskie właśnie przy tych budzących kontrowersje czterech scenach figuralnych, które Stanisław Wyspiański osobiście namalował  na filarach międzyokiennych prezbiterium. Analiza przeprowadzonych wcześniej prac, dokumentacji fotograficznej wykonanej tuż po zakończeniu robót malarskich w kościele oraz podczas późniejszych restauracji pozwoliła na wyciągnięcie zaskakujących wniosków. Te z kolei dały asumpt do sformułowania postulatów odnośnie dalszego postępowania z malowidłami jak również bardziej ogólnych refleksji na temat prac konserwatorsko-restauratorskich i analiz z zakresu historii sztuki. 

Dr hab. Monika Bogdanowska – dyplomowany konserwator dzieł sztuki, doktor nauk technicznych, adiunkt w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Jest autorką licznych opracowań naukowych poświęconych konserwacji zabytków. Od wielu lat prowadzi stronę „Konserwator Zabytków” na portalu społecznościowym Facebook propagując najróżniejsze zagadnienia związane z ochroną dziedzictwa.

Wydarzenie z cyklu