Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

I do pędzla i do palety

fot. M. Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

I do pędzla i do palety

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
05.12.2016
poniedziałek
18:00
wstęp wolny
O polsko-węgierskich stosunkach artystycznych w czasie złotego wieku malarstwa węgierskiego.
Będzie mowa o kontaktach personalnych, o wystawach i o recepcji sztuki polskiej na Węgrzech od lat 40. XIX w. aż do 1939 roku.

Miejsce: sala audiowizualna "U Samurajów", Gmach Główny MNK, parter

Prowadzenie: prof. Áron Petneki - ur. w Budapeszcie w roku 1946, studiował na budapeszteńskim Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa i na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz w Konserwatorium im. Béli Bartóka w Budapeszcie. Był pracownikiem Instytutu Historii Węgierskiej Akademii Nauk w Budapeszcie, później działał jako koordynator programu naukowego, którego celem była publikacja źródeł historycznych i historii kultury i sztuki na Węgrzech. Jednocześnie od roku 1984 uczył europejskiej historii kultury średniowiecznej na uniwersytecie im. Janusa Pannoniusa w Pécsu. W latach 1994 - 2007 był kierownikiem katedry literatury i kultury Europy Środkowej oraz prodziekanem Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Miszkolcu. W latach 2007-2011 był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie emerytowany.

Pełni funkcję przewodniczącego Węgiersko-Polskiej Komisji Historycznej Węgierskiej Akademii Nauk w Budapeszcie. Jest dekorowany krzyżem kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz krzyżem kawalerskim Orderu Rzeczypospolitej Węgierskiej.

Prof. Áron Petneki zajmuje się przede wszystkim historią kultury i mentalności krajów Europy Środkowej oraz stosunków historycznych polsko-węgierskich, ze szczególną uwagą na kontakty Krakowa z Węgrami. Był kuratorem ośmiu wystaw historii grafiki artystycznej.
Słowa kluczowe: wykład, sztuka węgierska
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję