{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

I do pędzla i do palety

fot. M. Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

I do pędzla i do palety

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
05.12.2016
poniedziałek
18:00
Przewijak Przewijak
wstęp wolny
O polsko-węgierskich stosunkach artystycznych w czasie złotego wieku malarstwa węgierskiego.
Będzie mowa o kontaktach personalnych, o wystawach i o recepcji sztuki polskiej na Węgrzech od lat 40. XIX w. aż do 1939 roku.

Miejsce: sala audiowizualna "U Samurajów", Gmach Główny MNK, parter

Prowadzenie: prof. Áron Petneki - ur. w Budapeszcie w roku 1946, studiował na budapeszteńskim Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa i na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz w Konserwatorium im. Béli Bartóka w Budapeszcie. Był pracownikiem Instytutu Historii Węgierskiej Akademii Nauk w Budapeszcie, później działał jako koordynator programu naukowego, którego celem była publikacja źródeł historycznych i historii kultury i sztuki na Węgrzech. Jednocześnie od roku 1984 uczył europejskiej historii kultury średniowiecznej na uniwersytecie im. Janusa Pannoniusa w Pécsu. W latach 1994 - 2007 był kierownikiem katedry literatury i kultury Europy Środkowej oraz prodziekanem Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Miszkolcu. W latach 2007-2011 był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie emerytowany.

Pełni funkcję przewodniczącego Węgiersko-Polskiej Komisji Historycznej Węgierskiej Akademii Nauk w Budapeszcie. Jest dekorowany krzyżem kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz krzyżem kawalerskim Orderu Rzeczypospolitej Węgierskiej.

Prof. Áron Petneki zajmuje się przede wszystkim historią kultury i mentalności krajów Europy Środkowej oraz stosunków historycznych polsko-węgierskich, ze szczególną uwagą na kontakty Krakowa z Węgrami. Był kuratorem ośmiu wystaw historii grafiki artystycznej.