Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

O interpretacjach dziedzictwa w polskiej sztuce współczesnej

O interpretacjach dziedzictwa w polskiej sztuce współczesnej

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
14.09.2017
czwartek
18:00 - 19:30
wstęp wolny
W sztuce współczesnej kwestie odnoszące się do dziedzictwa, takie jak pamięć i tożsamość, stanowią ważne źródło inspiracji.
Mimo, iż pozornie oderwana od przeszłości, najnowsza sztuka potrafi prowadzić z nią zróżnicowany dialog, bardzo często odwołując się także do historii instytucji muzealnych. Na wykładzie przedstawione zostaną przykładach takich praktyk artystycznych w sztuce polskiej po 1989 roku.

Wykład odbędzie się w sali audiowizualnej „U Samurajów”, Gmach Główny MNK

Wstęp wolny

Prowadzenie: dr hab. Andrzej Szczerski, historyk sztuki, krytyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, kurator wystawy "#dziedzictwo" w tymże Muzeum. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem (2003) i na Uniwersytecie St Andrews w Wielkiej Brytanii (2004). Stypendysta zagranicznych uczelni i instytutów badawczych.

W 2009 roku został Prezesem Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). 28 września 2013 został wybrany na stanowisko vice-prezesa AICA. Współautor wystaw: „Symbolism in Poland and Britain” w Tate Britain w Londynie (2009) i „The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art from Poland” w Centre for Fine Arts BOZAR w Brukseli. Kurator wystawy „Modernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany” w Muzeum Sztuki w Łodzi (2010) oraz „Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm” w Muzeum Architektury we Wrocławiu (2016). Autor publikacji i prac badawczych z zakresu historii modernizmu, architektury i designu.
Słowa kluczowe: #dziedzictwo, Andrzej Szczerski
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję