Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

O interpretacjach dziedzictwa w polskiej sztuce współczesnej

O interpretacjach dziedzictwa w polskiej sztuce współczesnej

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
14.09.2017
czwartek
18:00 - 19:30
wstęp wolny
W sztuce współczesnej kwestie odnoszące się do dziedzictwa, takie jak pamięć i tożsamość, stanowią ważne źródło inspiracji.
Mimo, iż pozornie oderwana od przeszłości, najnowsza sztuka potrafi prowadzić z nią zróżnicowany dialog, bardzo często odwołując się także do historii instytucji muzealnych. Na wykładzie przedstawione zostaną przykładach takich praktyk artystycznych w sztuce polskiej po 1989 roku.

Wykład odbędzie się w sali audiowizualnej „U Samurajów”, Gmach Główny MNK

Wstęp wolny

Prowadzenie: dr hab. Andrzej Szczerski, historyk sztuki, krytyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, kurator wystawy "#dziedzictwo" w tymże Muzeum. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem (2003) i na Uniwersytecie St Andrews w Wielkiej Brytanii (2004). Stypendysta zagranicznych uczelni i instytutów badawczych.

W 2009 roku został Prezesem Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). 28 września 2013 został wybrany na stanowisko vice-prezesa AICA. Współautor wystaw: „Symbolism in Poland and Britain” w Tate Britain w Londynie (2009) i „The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art from Poland” w Centre for Fine Arts BOZAR w Brukseli. Kurator wystawy „Modernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany” w Muzeum Sztuki w Łodzi (2010) oraz „Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm” w Muzeum Architektury we Wrocławiu (2016). Autor publikacji i prac badawczych z zakresu historii modernizmu, architektury i designu.
Słowa kluczowe: #dziedzictwo, Andrzej Szczerski