{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Noc Muzeów Krakowskich

Aleksander Gierymski, Motyw z Placu Wittelsbachów w Monachium, 1889-1890

Noc Muzeów Krakowskich

16.05.2025
piątek
Bilety wstępu w cenie 5 zł, będą płatne  osobno w każdym naszym oddziale w galeriach stałych oraz osobno na każdej wystawie czasowej.
Rabat 10% na wszystkie publikacje i gadżety w sklepach stacjonarnych i kasach prowadzonych przez MNK oraz księgarni internetowej

Zgłaszanie indywidualnych potrzeb w zakresie dostępności oraz zamówienia dotyczące tłumaczenia na Polski Język Migowy wybranych pozycji programu prosimy wysyłać do 14 maja 2025 na adres dostepnosc@mnk.pl
Opis dostępności oddziałów MNK: https://mnk.pl/deklaracja-dostepnosci 

 

MNK GMACH GŁÓWNY
Al. 3 Maja 1, godz. 19.00–24.00

  • „Galeria Rzemiosła Artystycznego”, I piętro
  • „XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej”, II piętro
  • Wystawa czasowa: „Mehoffer z Fryburga. Projekty witraży katedralnych”, II piętro
  • Wystawa czasowa: „Tarabuła”, II piętro
  • Wystawa czasowa: „Transformacje. Nowoczesność w III RP”, parter
  • Wystawa czasowa: „Utamaro”, I piętro

Godz. 19.30: Milion powodów, do zobaczenia, a to jeden z nich: „Motywy ukryte na drzeworytach i tekstyliach”, prowadzenie Agnieszka Gach.

Godz. 21.00: Wykład  „Atak tytanów – apokalipsa, polityka i walka". Łącząca w sobie post- apokaliptyczne oraz fantastyczne wątki manga Atak Tytanów (Shingeki no Kyojin) jest jednym z tytułów, który znacząco wpłynął na współczesną japońską popkulturę. Podczas spotkania przyjrzymy się trudnym tematom poruszanym w mandze, takim jak apokalipsa, okrucieństwo wojny, czy doświadczenia społeczeństwa rządzonego przez władzę totalitarną.  
Prowadzanie: dr Paweł Dybała,  wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim,  sala Samurajów.

Godz. 22.00: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Utamaro". Prowadzanie: Beata Romanowicz.

Godz. 19.00–24.00: Stoisko do odbijania pieczątek – Stwórz samodzielnie odbitkę z wyobrażeniem drzeworytu Utamaro, I piętro.

Godz. 19.00–23.00: Pokaz Pracowni Alchemika – „Alchemia pod patronatem polskich królów".
Podczas pokazu prezentowane będą związki alchemii oraz aptekarstwa z patronatem polskich królów, nawiązując do 1000-lecia korony Królestwa Polskiego. Poznamy metody wytwarzania dawnych medykamentów i aptecznych smakołyków, jak również aromaty lecznicze stosowane na przestrzeni wieków i eksperymenty prowadzone w dawnych pracowniach alchemicznych (jak zamiana ołowiu w złoto czy proces destylacji). Pokaz ma charakter otwarty, można dołączyć w dowolnym momencie. Miejsce plac przed Gmachem Głównym.

Godz. 19.00–24.00: Milion powodów, do zobaczenia! A jaki jest Twój?
Muzeum Narodowe w Krakowie ma już w swoich zbiorach niemal 1,2 miliona obiektów!
Jesteśmy przekonani, że nasi zwiedzający mają wśród nich swoich faworytów. A my chętnie ich poznamy! Zapraszamy do podzielenia się swoimi ulubionymi dziełami z kolekcji MNK – możecie zapisać nazwę na kartce i wrzucić do urny. Z ciekawością dowiemy się, co najbardziej Was do nas przyciąga. A jest w czym wybierać!
Hol, parter.

Godz. 19.00–23.00: Kiermasz wydawnictw i gadżetów, hol, parter.

Godz. 19.00­­-24.00: Pokaz filmu „Walka postu z karnawałem” (2022, reż. Paweł Wróbel) opowiada o wojennych losach obrazu Petera Breughla młodszego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Pokaz  w ramach cyklu „Dzieła Utracone, hol II piętro



MNK SUKIENNICE
Rynek Główny 3, godz. 19.00–24.00
  • Galeria sztuki polskiej XIX wieku 
Godz. 19.00-24.00: Pokaz filmu „Dirk Bouts. Dyptyk” (2023, reż. Paweł Wróbel) to dramatyczna historia utraty dzieł „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo” z kolekcji rodziny Czartoryskich z Gołuchowa. Pokaz  w ramach cyklu „Dzieła Utracone”, westybul

Godz. 19:00 – 23:00: „Tanecznym krokiem przez 1000 lat Korony Polskiej” – żywe obrazy. Etiudy taneczno-aktorskie w wykonaniu tancerzy Teatru Tańca Terpsychora

Godz. 21.00: Oprowadzanie tematyczne, „Malarskie dzieje polskiej korony. Opowieść o koronowanych władcach Polski z okazji 1000-lecia Korony Polskiej”.
Prowadzanie: Tomasz Kida



MNK CIOŁEK
ul. Kanonicza 17, godz. 19.00–24.00
  • Galeria „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”, parter
  • Galeria „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek”, I piętro
  • Kolekcja studyjna rzeźby architektonicznej „Kraków na wyciągnięcie ręki”
19.00-24.00: Pokaz filmu „Lucas Cranach. Opłakiwanie Chrystusa” (2023, reż. Tomasz Jeziorski) przedstawia losy dzieła z warsztatu Lucasa Cranach starszego, które zostało zrabowane pod koniec wojny ze składnicy w Kamieńcu Ząbkowickim, a odnalezione w Szwecji. Pokaz  w ramach cyklu „Dzieła Utracone, hol parter.

20.00, 21.00, 22.00, 23.00: „Średniowiecze da się tańczyć – 1000 lat Korony Polskiej”. Pokazy tańców dworskich z okresu średniowiecza w wykonaniu tancerzy Baletu Cracovia Danza



MNK CZAPSCY
ul. Piłsudskiego 10, godz. 19.00–24.00
  • Wystawa czasowa: „Królestwo roślin i zwierząt – opowieści i trudy poznania”, I piętro
  • Wystawa czasowa: „Siła wiary – moc wiedzy. Amulety i numizmaty w historii medycyny”, I piętro
Godz. 19.30: „Koronacje 1025 roku – o czym (nie)mówią monety Bolesława Chrobrego i Mieszka II?". Spotkanie towarzyszy pokazowi wszystkich monet Bolesława Chrobrego i Mieszka II z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, najliczebniejszego zbioru monet tych władców (łącznie ponad 70 egzemplarzy). Prowadzanie: Mateusz Woźniak, Gabinet Numizmatyczny MNK, parter.

Godz. 20:00: Milion powodów, do zobaczenia, a to jeden z nich: „Uzdrawiająca moneta”. Prowadzanie: Agnieszka Smołucha-Sładkowska, Gabinet Numizmatyczny MNK.

  • Wystawa: „Memento vitae. Malarstwo Józefa Czapskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie Pawilon Józefa Czapskiego, I piętro
  • Pokaz rzeźb „Postacie kroczące” Magdaleny Abakanowicz, ogród

Godz. 20.45: Milion powodów, do zobaczenia, a to jeden z nich: „Wszystkie obrazy Czapskiego w MNK”.  Prowadzanie: Agnieszka Kosińska.



MNK SZOŁAYSCY
pl. Szczepański 9, godz. 19.00–24.00

  • Wystawa: „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”, I piętro
  • Wystawa: „Przekroje. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”, II piętro
  • Wystawa czasowa: „ Gosia Baczyńska. Pokaz z kolekcji MNK”, I piętro
  • Wystawa czasowa: „Ceramika z Łysej Góry”, parter

Godz. 20.00: Milion powodów, do zobaczenia, a to jeden z nich – „Architektura to nie tylko opowieść o budynkach. To również opowieść o ludziach”.
Oprowadzanie kuratorskie: dr Małgorzata Jędrzejczyk.

Godz. 19.00-24.00: Pokaz filmu „Salzburska kolekcja zoologiczna” (2023, reż. Paweł Wróbel) to opowieść o niezwykłych zbiorach przyrodniczych z Państwowego Muzeum Zoologicznego w Warszawie, wywiezionych na początku wojny do Salzburga i tam odnalezionych. Pokaz  w ramach cyklu „Dzieła Utracone”, hol parter.



MNK MATEJKO
ul. Floriańska 4, godz. 19.00–24.00
  • Muzeum biograficzne artysty
Godz. 19.15: Koncert muzyki klasycznej. PO Szkoła Muzyczna II st. im. F. Chopina w Krakowie.

Godz. 21.00: „Królewskie korony Jana Matejki”. Pokaz z opowieścią kustosza Marty Kłak-Ambrożkiewicz.



MNK MEHOFFER
ul. Krupnicza 26, godz. 19.00–24.00
  • Muzeum biograficzne artysty

Godz. 19.45: Zwiedzanie z przewodnikiem, Stanisław Freindl.

Godz. 19.30, 20.30, 21.30: „Polska w Muzyce”, Maria Słysz – fortepian.

Godz. 22.00: Oprowadzanie kuratorskie, prowadzanie: Beata Studziżba-Kubalska.

Podczas Nocy goście odwiedzający Dom Mehoffera będą mogli spotkać jego gospodarzy Jadwigę i Józefa Mehofferów, którzy będą spacerować po ogrodzie, zasiadać w salonie, przysłuchiwać się koncertom fortepianowym oraz zapraszać gości do swojego domostwa. W roli gospodarzy wystąpią artyści Teatru Tańca Terpsychora.



MNK WYSPIAŃSKI
pl. Sikorskiego 6, godz. 19.00–24.00
  • Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. II Odsłona
  • Wystawa: „Ogrody rzeźbiarek”, dziedziniec
  • Wystawa czasowa: "Pokaz portretu Elizy Pareńskiej i rysunków z kolekcji prywatnej"
Godz. 19.15: Milion powodów, do zobaczenia, a to jeden z nich: „O rysunku przedstawiającym Polskę”. Historia powstania projektów witrażowych Stanisława Wyspiańskiego do okien katedry lwowskiej. Prowadzenie: Magdalena Laskowska.

Godz. 20.00–22.00: „Wesele u Wyspiańskiego” – wieczór taneczny na dziedzińcu. Zapraszamy na lekcje tańca swingowego, pokazy animacji tanecznych, potańcówkę swingową. Prowadzenie Szkoła tańca Jazz Like That. W przypadku deszczu wydarzenie zostanie odwołane.



MNK MUZEUM CZARTORYSKICH
ul. Pijarska 15, godz. 19.00–24.00
  • Galeria Pałac, I–II piętro
  • Galeria Klasztorek, I piętro
  • Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej, Arsenał
  • Wystawa czasowa: „Teściowa i synowa. Dwie księżne Czartoryskie”, sala biblioteczna, II piętro

Godz. 20.00: „Wokół Milenium Królestwa Polskiego”. Spacer po oddziałach MNK śladami tysiącletniej historii Korony Polskiej”, udział bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja: tel. +48 12 433 57 44 (czynne od pon. do pt., w godz. 9.00–16.00) lub email: rezerwacja@mnk.pl. Początek spaceru na dziedzińcu Muzeum. Prowadzenie: Joanna Świtała. 

Godz. 21:00: „W egipskich rytmach z Asetemachbit, tancerką boga Amona”. Pokaz tańca egipskiego w wykonaniu grupy tańca orientalnego Sihir Stars

Godz. 22:00: „Pod skrzydłami Izydy”. Pokaz tańca faraońskiego w wykonaniu grupy tańca orientalnego Sihir Stars



MNK ARSENAŁ
ul. Pijarska 15, godz. 19.00–24.00

  • Galeria „Broń i Barwa”

Godz. 21.00: Oprowadzanie tematyczne „Broń i Barwa w służbie Korony”.                                 Prowadzanie: Michał Rycaj.



MNK SZYMANOWSKI
ul. Kasprusie 19, Zakopane, 17.05.2025, sobota, godz. 18.00–23.00, wstęp 1 zł

  • Muzeum biograficzne kompozytora
  • Wystawa czasowa: „Serwety z koronkami Marii Bujakowej. Utkane w Zakopanem”
Muzyka „u Karola w Atmie”, występy młodych artystów – laureatów konkursów muzycznych
Godz. 18:00: Mateusz Dubiel – fortepian Laureat I Nagrody 53. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina; Artysta zakwalifikowany do udziału w XIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2025 roku! w programie recitalu: Fryderyk Chopin. 

Godz. 20:00: Małgorzata Błazik – skrzypce Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych „Atma 2024” Katarzyna Glensk – fortepian w programie koncertu: Henryk Wieniawski, Karol Szymanowski.   

Godz. 22:00: Karol Szymanowski „w słowie”. Czytanie fragmentów tekstów muzycznych oraz literackich kompozytora.

Słowo o muzyce podczas występów:
dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP w Krakowie. Kurator ds. programowych „Atmy”.

 

 

Słowa kluczowe: Noc Muzeów