Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Noc Muzeów 2012 w MNK

Noc Muzeów 2012 w MNK

21.05.2012
poniedziałek

Noc Muzeów 2012 w MNK

32 tysiące osób odwiedziło oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie w czasie Nocy Muzeów. Tematem przewodnim 9. edycji był "Świt Nowoczesności".

Miło nam donieść, że Muzeum Narodowe w Krakowie miało 2012 roku największą frekwencję odwiedzin, na drugim miejscu znalazło się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (23 tysiące odwiedzin).

Większość naszych oddziałów widzowie mogli zwiedzać aktywnie – pełniąc rolę przewodników muzealnych - w Gmachu Głównym, czy gromadząc materiały do Abecadła Sukiennic.

Każdy widz, który odwiedził minimum cztery oddziały Muzeum i zebrał pieczątki na ulotce, może do końca roku dokupić za 1 zł bilet dla osoby towarzyszącej na wybraną wystawę.

Prawdziwą atrakcją była prezentacja nowego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, którego otwarcie przewidziano na jesień 2013 roku – Ośrodka Kultury Europejskiej EUROPEUM w dawnym spichlerzu przy pl. Sikorskiego.Czterdziestu wybrańców mogło tej nocy zwiedzić (w kaskach) oddział, będący w trakcie remontu. 

Na dziedzińcu Pałacu Biskupa Erazma Ciołka ulokował się warsztat mincerski bijący monety a o 22.00 rozpoczął się koncert Chóru Kameralnego Jauna Muzika z Wilna.

W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach można było wygrać unikalną koszulkę.

W Domu Józefa Mehoffera fragmenty Konstytucji 3 Maja czytał „Hugo Kołłątaj”. Po zmroku w ogrodzie na ścianie sąsiedniej kamienicy można było obejrzeć pokaz prezentacji „Kraków w epoce Hugona Kołłątaja. Miasto, ludzie, wydarzenia”.

W Domu Jana Matejki widzowie musieli poszukać materiałów, które doprowadziły ich do wybranych obrazów Matejki.

W Galerii „Broń i Barwa w Polsce” w Gmachu Głównym stacjonowały grupy rekonstrukcji historycznej. Stowarzyszenie Stanica zaprezentowało rekonstrukcje oddziału Dragonów z XVII w. Obejrzeliśmy wzorowane na XVII wiecznych traktatach pokazy szermierki oraz strzelania z replik armat. Grupa rekonstruująca Wojsko Księstwa Warszawskiego wystąpiła w historycznych mundurach wojskowych. Przed Gmachem Głównym można obejrzeć galerię zewnętrzną związaną z wystawą „Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii”. W trakcie Nocy można było po raz pierwszy obejrzeć wystawę „Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu”.

Partner Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Krakowie: ŠKODA