Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Niderlandzkie malarstwo rodzajowe

Niderlandzkie malarstwo rodzajowe

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
11.02.2015
środa
18:00
wstęp wolny

Niderlandzkie malarstwo rodzajowe

Artyści europejscy od czasów średniowiecza, umieszczali w swych dziełach malarskich - obrazach "sztalugowych", freskach czy iluminowanych miniaturach - ilustracjach kodeksów, sceny rodzajowe z życia wzięte.

Dawniej, umieszczane na marginesach głównej sceny czy wyobrażanego tematu, w XVI stuleciu zaczęły jednak odgrywać istotną rolę, stopniowo przyćmiewając nawet "tytułową" tematykę sceny. Owe "codzienne" przedstawienia, z czasem coraz bardziej samodzielne, nurtowały wyobraźnię wielu artystów, by od momentu rozwoju dojrzałej twórczości Pietera Brueghla, wejść do repertuaru licznych mistrzów - specjalistów w omawianym gatunku malarstwa.

Dowodem jest niespotykany rozwój malarstwa rodzajowego - zupełnie odrębnego gatunku, panującego następnie w XVII-wiecznych Niderlandach, a dokładniej w nowo powstałych (pod względem terytorialnym i geograficznym) krainach: Flandrii i Holandii. Sztuka tych krajów jest pokrewna jeśli chodzi o uprawiane gatunki artystyczne oraz stosowane rozwiązania malarskie, lecz pojawiły się także swoiste różnice i odrębności. Bardziej wysmakowane, chłodniejsze w wyrazie i eleganckie sceny tworzone w Holandii, cechujące się pewnym umiarem i "spokojnym bytowaniem", skontrastowane zostaną z flamandzkim spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość - nieco rubasznym i bezpośrednim oraz ekspresyjnym w wyrazie.

Prowadzenie: Filip Chmielewski - asystent, Dział XII-Europejskiego Malarstwa i Rzeźby 

ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY W CYKLU


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję