Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Natan Gross i Kraków

Autor zdjęcia: Miezian

Natan Gross i Kraków

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
02.02.2015
poniedziałek
18:00
wstęp wolny
W trakcie wykładu zebrani usłyszą o Natanie Grossie, jego miłości do Krakowa i relacjach z krakusami w świetle bogatej spuścizny polsko-izraelskiego twórcy.

Pomimo wyjazdu do Izraela w 1950 roku, Natan Gross (1919-2005), pośród wielu talentów i aktywności nade wszystko ceniony poeta, pisarz, krytyk, tłumacz, wydawca i filmowiec, przez całe życie pozostawał blisko związany z Polską, w szczególności zaś z Krakowem, miastem dzieciństwa, młodości, późniejszych powrotów i wielu wspomnień.

O ukochanym mieście rodzinnym częstokroć pisywał prozą i wierszem, publikując poświęcone mu teksty nie tylko w Polsce, ale też w Izraelu, w którym jako czynny i nader aktywny członek tamtejszego Związku Krakowian był poniekąd ambasadorem Krakowa, z którego mieszkańcami, licznymi postaciami świata nauki i sztuki, przez lata podtrzymywał jako zapalony epistolograf żywy, bliski i serdeczny kontakt, tworząc w ciągu lat obfitą i interesującą korespondencję. 

Prowadzenie: Krzysztof Niweliński – absolwent Instytutu Judaistyki UJ, obecnie doktorant na Wydziale Historycznym UJ, członek PTSJ i PTSŻ, współpracownik czasopism "Słowo Żydowskie" i "Miasteczko Poznań".

ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję