Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Nagroda dla EUROPEUM

Nagroda dla EUROPEUM

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
02.12.2013
poniedziałek

Nagroda dla EUROPEUM

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM został nagrodzony w tegorocznej edycji konkursu "Kraków bez barier" w kategorii obiekty i przestrzenie zabytkowe.

Wyróżnienia otrzymały również następujące obiekty:
Budynek Centrum Pomocy Św. Ojca Pio
Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej
Szkolne Schronisko Młodzieżowe
oraz jednej przestrzeni publicznej prowadzącej do Kościoła oo. Dominikanów.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas uroczystej Gali, która odbyła się w sali im. Siemiradzkiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach dnia 2 grudnia br.

Konkurs organizowany jest przez Urząd Miasta Krakowa. Celem konkursu jest promowanie budownictwa dostępnego dla wszystkich w tym w szczególności z uwzględnieniem potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się, osób z niepełnosprawnością, starszych, rodziców z wózkami.

Na konkurs napłynęło łącznie 12 zgłoszeń, z czego 5 dotyczyło obiektów użyteczności publicznej, 3 przestrzeni publicznej, 2 w kategorii obiekty i przestrzenie zabytkowe oraz 2 w kategorii obiekty mieszkalne. 

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM otrzymał wyróżnienie za dobry przykład dostosowania istniejącego budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na uwagę zasługują przyjęte rozwiązania projektowe, które we właściwy sposób wpisują się w kontekst miejsca.

Zabytkowy, zbudowany w XVII wieku Spichlerz, znajdujący się w sąsiedztwie klasztoru oo. Kapucynów, blisko Rynku Głównego, był wielokrotnie przebudowywany. Po II wojnie światowej budynek przeszedł na własność Muzeum Narodowego w Krakowie. EUROPEUM pełni też funkcje edukacyjne oraz jest jedynym w kraju centrum informacji o zbiorach malarstwa zachodnioeuropejskiego w Polsce. W XXI wieku ma uświadamiać publiczności trwającą od wielu stuleci przynależność do Europy naszej kultury i wielu dziedzin sztuki. EUROPEUM gości wystawy, imprezy, koncerty, wykłady dotyczące szeroko rozumianej kultury europejskiej.

Osiągnięciem EUROPEUM jest wprowadzenie do zabytkowej przestrzeni budynku nowoczesnej windy – umożliwiającej swobodny dostęp także osobom poruszającym się na wózkach. Winda jest wyposażona w przyciski brajlowskie. Na chodniku przy wejściu do EUROPEUM zbudowana została wygodna pochylnia niwelująca próg do budynku. Muzeum jest w trakcie realizacji zakupu elementów wyposażenia, które w innowacyjny sposób umożliwią poprawę dostępności, zabezpieczenie przestrzeni oraz wzbogacenie oferty edukacyjnej dla osób niewidomych i niedowidzących: oznakowanie przestrzeni w systemie Via Dot, metkownica do oznaczeń brajlem, drukarka do druku wypukłego (wygrzewarka), folie powiększające do wypożyczenia dla widzów.

Szczególną atrakcją dla osób niewidomych może być planowany do zakupu atlas świata zawierający wypukłe grafiki zabytków, dzięki czemu niewidomy będzie mógł wyobrazić sobie ich wygląd. Zagospodarowano teren wokół Spichlerza – zniknęły stare baraki, pojawiła się nowa nawierzchnia, a w podwórku utworzono lapidarium, zawierające kilkaset detali architektonicznych pochodzących z dawnych budynków naszego miasta.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję