{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Muzyka u Czartoryskich

Muzyka u Czartoryskich - Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki

Cykl: Muzyka u Czartoryskich
Muzyka u Czartoryskich - Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki

MNK Muzeum Czartoryskich

ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków
01.09.2024
niedziela
19:00
bilety
Muzeum Narodowe w Krakowie z radością zaprasza na pierwszą edycję festiwalu „Muzyka u Czartoryskich”. W dniach od 29 sierpnia do 1 września 2024 roku Patio Muzeum Czartoryskich zamieni się w prawdziwą salę koncertową, wypełnioną różnorodną muzyką kameralną
Bilety w cenie 15 zł za każdy koncert. Sprzedaż biletów na stronie: https://bilety.mnk.pl/ oraz w kasie biletowej w MNK Muzeum Czartoryskich.

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki

Karolina Mikołajczyk - skrzypce

Iwo Jedynecki - akordeon

 

Program:

  • Fryderyk Chopin - Nokturn op. 9 nr 2
  • Aleksander Tansman - Pięć utworów na skrzypce i orkiestrę kameralną
  • Ignacy Friedman - Romans
  • Krzysztof Penderecki - Sonata na skrzypce i fortepian (1952) wersja na skrzypce i akordeon (2018)
  • Szymon Laks - Suita polska

 

Biogram:

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to jeden z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych zespołów kameralnych młodego pokolenia, łamiący wszelkie stereotypy odnośnie instrumentarium i wymykający się utartym schematom repertuarowym. Nagrodzeni Paszportem Polityki w kategorii "Muzyka poważna" za "wszechstronność i umiejętność poruszania się po różnych światach muzycznych; wirtuozerię, nieokiełznaną fantazję i pomysłowość w doborze oraz tworzeniu nowego repertuaru na nietypowy skład, jakim są skrzypce i akordeon". Nominowani do nagrody Fryderyk za płytę "Błażewicz" w kategorii Album roku muzyka współczesna. Swoją działalnością chcą pokazywać różne oblicza muzyki klasycznej oraz przybliżać jej piękno szerokiej publiczności w najróżniejszych zakątkach świata.

Laureaci I nagród i Grand Prix na międzynarodowych konkursach muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce, zyskujący uznanie artystów takich jak Krzysztof Penderecki czy Maxim Vengerov. Mają za sobą recitale w 30 krajach na czterech kontynentach, w takich salach jak Carnegie Hall i Kaufman Music Center w Nowym Jorku, Star Performing Arts Centre w Singapurze, Filharmonia Narodowa w Warszawie czy NOSPR. Wystąpili na uznanych festiwalach muzyki poważnej m.in. w Meksyku (Festival de Musica de Morelia), Chile (Semanas Musicales de Frutillar), na Kubie (Habana Clasica) oraz w Polsce (Warszawska Jesień). W roku 2019 wystąpili w Brunei jako pierwsi polscy muzycy w historii tego państwa. Ich debiutancki recital Filharmonii Narodowej w Warszawie w roku 2017 został nagrodzony owacją na stojąco.   lipcu 2018 roku odbyli trasę koncertową w Chinach, występując w takich salach jak Guangzhou Opera House czy Jinan Shandong Grand Theatre.

Wykonania duetu określane są jako perfekcyjne i dojrzałe, ale też błyskotliwe i pełne młodzieńczej witalności, a światowej sławy skrzypek Maxim Vengerov opisał ich jako „duet tak zgrany, że brzmi jak jeden instrument”. Artyści odważnie sięgają po znane dzieła literatury kameralnej, dając im nowe oblicze, które w transkrypcjach Iwa Jedyneckiego zachwyca różnorodną kolorystyką. Zespół chętnie wykonuje również muzykę współczesną i współpracuje z czołowymi kompozytorami polskimi, m.in. Marcinem Błażewiczem (Koncert podwójny na skrzypce, akordeon i orkiestrę symfoniczną dedykowany Duo), Piotrem Mossem (Koncert opolski  na skrzypce, akordeon i orkiestrę wykonany z Orkiestrą Muzyki Nowej w roku 2021), Krzysztofem Pendereckim (oficjalna zgoda na wykonywanie własnego opracowania Sonaty na skrzypce i fortepian od Maestro, w styczniu 2020 prezentacja dzieła w obecności twórcy w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach).

Wydarzenie realizowane w ramach projektu "Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji"

Wydarzenie z cyklu