{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego dostępne po 70 latach

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego dostępne po 70 latach

27.06.2013
czwartek

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego dostępne po 70 latach

W czwartkowy wieczór, 27 czerwca, otwarliśmy po 70 latach Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego.
Uroczystość, w której uczestniczyło około 350 zaproszonych gości rozpoczęła się w Gmachu Głównym MNK, po czym wszyscy udali się do Pałacyku Czapskich przy ul. Piłsudskiego, by podziwiać najcenniejszą na świecie kolekcję polskich numizmatów.
Wielkie wrażenie na gościach zrobiły również przepięknie odrestaurowane wnętrza Pałacu i zrewitalizowany, magicznie oświetlony ogród. Czas umilał zwiedzającym kwartet jazzowy.

Na uroczystość przybyli m.in.: Izabella Godlewska de Aranda – prawnuczka Emeryka Hutten-Czapskiego wraz z rodziną, Karol Przewłocki - prawnuk (po synu Jerzym) Emeryka Hutten-Czapskiego, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Jacek Miller – dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN, Stanisław Dziedzic – dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, Jacek Bartkiewicz – członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego oraz Henryk Woźniakowski – prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego.

Licząca ponad 100 000 obiektów, tworzona od 130 lat kolekcja numizmatyczna to jedyny polski zbiór tej rangi, który przetrwał do naszych czasów bez strat powstałych podczas najburzliwszych wydarzeń XX wieku.
W ramach projektu Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej (ECNP) w otwartym po ponad 70-letniej przerwie muzeum jest wyeksponowana i udostępniona dla zwiedzających najcenniejsza część kolekcji. Jej trzon stanowi licząca ponad 11 tysięcy monet, medali i banknotów kolekcja hrabiego Emeryka Hutten-Czapskiego (1828-1896) – najlepszy, jaki kiedykolwiek powstał, prywatny zbior tego typu.

Wśród wyeksponowanych, wyselekcjonowanych 2,5 tysiąca obiektów znajdują się najrzadsze monety i medale z okresu od średniowiecza po wiek XVIII, w tym denary Bolesława Chrobrego, unikatowe brakteaty z hebrajskimi napisami z czasów Mieszka III, złote donatywy, najwspanialsze medale Jagiellonów i Wazów, dzieła najlepszych europejskich medalierów XVII wieku, m.in. medal na pamiątkę zwycięstwa smoleńskiego oraz traktatów ze Szwecją i Turcją (1636), medal z widokiem Gdańska (1642), medal upamiętniający zajęcie Kijowa (1651), a także medal z okazji pokoju w Oliwie (1660). Centralnym elementem ekspozycji jest słynna studukatówka Zygmunta III Wazy wybita w 1621 roku w Bydgoszczy – jedna z największych historycznych monet na świecie i zarazem najdroższa obecnie polska moneta.
Uzupełnieniem ekspozycji numizmatycznej są najcenniejsze, unikatowe starodruki z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. Ta wyjątkowa i dla polskiej kultury bezcenna kolekcja zawdzięcza swoje bogactwo i ogrom licznym darczyńcom i ich hojnym darowiznom, które Muzeum zgromadziło przez lata.-
- Poczucie satysfakcji przy takich projektach jest wielkie. Złożyło się na to kilka spraw. Ten piękny pałacyk istniał, ale był zdewastowany. Przepiękna kolekcja monet pochodzących praktycznie z całego świata o wartości kolekcjonerskiej gigantycznej, do tej pory praktycznie była niedostępna. Udało się zrealizować przedsięwzięcie na poziomie naprawdę europejskim, czyli mamy obiekt uratowany, ale także kolekcję o wartości jubilerskiej, bo to sztuka nadzwyczajnych wartości i z mojego punktu widzenia dodanie do tego jeszcze pamięci Czapskiego która będzie tym następnym etapem, spełnia wszystkie moje oczekiwania czyli te, które były związane z jakością, sposobem prezentacji, kosztami jak i późniejszymi kosztami eksploatacji – powiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni panu ministrowi Zdrojewskiemu za jego wsparcie i osobiste zaangażowanie w ten projekt. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz funduszom europejskim udało się nam przywrócić ten skarb polskiej i europejskiej numizmatyki szerokiej opinii publicznej. Chciałabym też podziękować wszystkim osobom, które wsparły nasze muzeum w realizacji tego projektu, a w szczególności rodzinie Czapskich oraz innym szczodrym ofiarodawcom, którzy przyczynili się do powstania tej jakże bogatej kolekcji. To bardzo nam pomogło. Jestem po prostu szczęśliwa – powiedziała Zofia Gołubiew, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego zostało zrewitalizowane dzięki zainicjowanemu przez Muzeum Narodowe w Krakowie projektowi Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej, nad którym osobisty patronat objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach projektu całkowicie odbudowany i dostosowany do nowoczesnych standardów muzealnych został XIX-wieczny pałacyk Czapskich, w którym do 1939 roku eksponowana była kolekcja hrabiego Emeryka. W pałacyku powstało m.in. nowoczesne centrum ekspozycyjne i badawcze, spełniające najwyższe standardy bezpiecznego przechowywania kolekcji, specjalistyczna biblioteka dostępna dla wszystkich zainteresowanych, sala multimedialna. Pracami renowacyjnymi został także objęty zabytkowy ogród i lapidarium, które również będą udostępnione publiczności.

W ramach prowadzonych działań poddano konserwacji część zbiorów, w tym ponad 500 zabytkowych monet. Projekt powołania Europejskiego Centrum Numizmatyki Polskiej oraz rewitalizacji Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego kosztował łącznie blisko 23 miliony złotych i został sfinansowany głównie ze środków pochodzących z funduszy europejskich oraz dotacji MKiDN. W skład Honorowego Komitetu wspierającego projekt ECNP, poza Ministrem Kultury, weszło wiele znamienitych osób, m.in.: prof. Marek Belka – Prezes Narodowego Banku Polskiego, Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski, Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, prof. Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa.

Muzeum Narodowe planuje w latach 2014-16 wybudowanie w kompleksie budynków w obrębie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego Pawilon Józefa Czapskiego. Budynek poświęcony wnukowi twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce i rodzinie Czapskich miałaby ponad 600 m2 powierzchni i mieściłby m.in. odtworzony pokoik Józefa Czapskiego z Maison-Lafitte, salę wystaw zmiennych, czytelnię i kawiarnię.