{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Mozaika z Biprostalu darem dla Muzeum Narodowego w Krakowie

Mozaika z Biprostalu darem dla Muzeum Narodowego w Krakowie

19.01.2012
czwartek

Mozaika z Biprostalu darem dla Muzeum Narodowego w Krakowie

19 stycznia br. odbyło się uroczyste zakończenie prac konserwatorskich mozaiki znajdującej się na budynku Biprostalu, a zaprojektowanej w 1964 roku przez krakowską artystkę Celinę Strylską - Taranczewską.
Piękna dekoracja jest już oświetlona. Ta monumentalna, składająca się z 1,6 mln drobnych płytek i zajmująca powierzchnię ok. 670 metrów kwadratowych, unikalna w skali światowej, mozaika stanowi znakomity przykład abstrakcji geometrycznej.

Pracami konserwatorskimi, które rozpoczęły się w ubiegłym roku, kierowała Dominika Tarsińska-Petruk. W trakcie tych prac usunięte zostały zanieczyszczenia, konserwatorzy uzupełnili ubytki (blisko 300 brakujących elementów), zrekonstruowali fugi, które uległy zniszczeniu w niemal 90 procentach.


Muzeum Narodowe w Krakowie podczas oficjalnej prezentacji odnowionej mozaiki, której towarzyszył premierowy pokaz iluminacji reprezentowała dyrektor Zofia Gołubiew.

W ramach podziękowań zarząd spółki wręczył dyrektor Z. Gołubiew replikę fragmentu mozaiki, która tym samym trafiła do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Zofia Gołubiew odebrała również publikację "Biprostal i jego mozaika. Historia i współczesność", wydaną z okazji konserwacji dzieła.