Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Mozaika z Biprostalu darem dla Muzeum Narodowego w Krakowie

Mozaika z Biprostalu darem dla Muzeum Narodowego w Krakowie

19.01.2012
czwartek

Mozaika z Biprostalu darem dla Muzeum Narodowego w Krakowie

19 stycznia br. odbyło się uroczyste zakończenie prac konserwatorskich mozaiki znajdującej się na budynku Biprostalu, a zaprojektowanej w 1964 roku przez krakowską artystkę Celinę Strylską - Taranczewską.
Piękna dekoracja jest już oświetlona. Ta monumentalna, składająca się z 1,6 mln drobnych płytek i zajmująca powierzchnię ok. 670 metrów kwadratowych, unikalna w skali światowej, mozaika stanowi znakomity przykład abstrakcji geometrycznej.

Pracami konserwatorskimi, które rozpoczęły się w ubiegłym roku, kierowała Dominika Tarsińska-Petruk. W trakcie tych prac usunięte zostały zanieczyszczenia, konserwatorzy uzupełnili ubytki (blisko 300 brakujących elementów), zrekonstruowali fugi, które uległy zniszczeniu w niemal 90 procentach.


Muzeum Narodowe w Krakowie podczas oficjalnej prezentacji odnowionej mozaiki, której towarzyszył premierowy pokaz iluminacji reprezentowała dyrektor Zofia Gołubiew.

W ramach podziękowań zarząd spółki wręczył dyrektor Z. Gołubiew replikę fragmentu mozaiki, która tym samym trafiła do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Zofia Gołubiew odebrała również publikację "Biprostal i jego mozaika. Historia i współczesność", wydaną z okazji konserwacji dzieła.