Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Monet też był ogrodnikiem

J. Mehoffer, Zwarzony ogród, 1929; olej, płótno; depozyt w MNK

Monet też był ogrodnikiem

Dom Józefa Mehoffera

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
15.06.2018
piątek
18:00
wstęp wolny
Być może ogrodnicze zainteresowania Mehoffera narodziły się właśnie w Giverny nad Sekwaną, gdzie pod koniec XIX wieku założył swój ogród Claude Monet. Monet był już wtedy uznanym artystą, a idea jego impresjonistycznego ogrodu znana, szczególnie w kręgach artystycznych. W tym czasie w Paryżu studiował malarstwo Mehoffer.
W Giverny spędził Monet połowę swojego długiego życia. Powstało tu ponad 500 związanych z Giverny obrazów w tym słynny cykl Nenufarów, które kwitły w wielkim ogrodowym stawie. Artysta nie opuścił swojej posiadłości nawet na wieść o zbliżaniu się nieprzyjaciela.

Gdy Mehoffer zakładał swój ogród w Jankówce, Monet nie żył już od 10 lat, ale jego ogród przetrwał. Obecnie, częściowo zrekonstruowany i zrewaloryzowany, stanowi żywe uzupełnienie dzieła artysty, świadectwo wielkiej pasji, a także wpływu świadomie ukształtowanej przestrzeni na jego niezwykłą sztukę.

Prowadzenie: dr Zofia Malinowska - pracownik Katedry Dendrologii i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, autorka rekompozycji Ogrodu Józefa Mehoffera.
Słowa kluczowe: Ogrody Mehoffera
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję