Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Szafa krakowska 1945-1989

fot. Pracownia fotograficzna MNK

Szafa krakowska 1945-1989

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
23.02.2016
wtorek
18:00
wstęp wolny
Kto uchodził w mieście za eleganta, a kto za modowego dziwaka? Podczas wykładu przyjrzymy się mieszkańcom miasta i zawartości ich szaf.
Spróbujemy także odtworzyć "krakowską mapę konsumpcji ubioru i mody", czyli ścieżki, jakie krakowianie wydeptywali przez całe powojenne lata, próbując zdobyć coś atrakcyjnego lub po prostu ciepłego do ubrania.

Trudno dziś mówić o Krakowie jako miejscu szczególnym na mapie polskiej mody w PRL, chociaż to właśnie tutaj mieściła się redakcja "Przekroju", która piórem i kreską Barbary Hoff dyktowała Polakom w co powinni się ubierać. Czy jednak Kraków podążał za jej wskazaniami?

Prowadzenie: dr Barbara Klich-Kluczewska - historyczka, pracuje w Zakładzie Antropologii Historycznej Instytutu Historii UJ. Zajmuje się historią kulturową Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, przede wszystkim historią prywatności i historią rodziny. Autorka książki "Przez dziurkę od klucza. Życie prywatne w Krakowie 1945-1989".

Miejsce: sala audiowizualna U Samurajów, Gmach Główny MNK

Wykład towarzyszy wystawie "Modna i już! Moda w PRL".
Słowa kluczowe: szafa-krakowska-1945-1989