"Mistyczne" malarstwo śląskie
Jedną z regionalnych szkół malarstwa barokowego stanowiło niewielkie środowisko skupione wokół mistrza działającego głównie dla klasztorów cysterskich – Michaela Willmanna, zwanego śląskim Rembrandtem, osiadłego na dzisiejszym Dolnym Śląsku. Wraz ze swoimi uczniami i pomocnikami stworzył on jedną z odmian barokowego malarstwa, nacechowaną swoistą ekspresją, patosem i wyczuwalnym "mistycyzmem", co zdecydowało o odrębności późnobarokowej sztuki śląskiej.
Prowadzenie: Filip Chmielewski – historyk sztuki, pracownik-kurator Działu Sztuki Dawnej MNK. Specjalizuje się zwłaszcza w badaniu dziejów europejskiego nowożytnego malarstwa, w tym - sztuki Europy Środkowej doby baroku i jej przemian, także zagadnieniem rozwoju środkowoeuropejskiej martwej natury w XVII i XVIII stuleciu. Atrybucjonista, obecnie prowadzący prace naukowe nad katalogiem zbiorów europejskiego malarstwa i rzeźby, znajdujących się w krakowskim Muzeum Narodowym.
Cykl wykładów w EUROPEUM przedstawia Europę Środkową jako obszar wielu zjawisk artystycznych i malarskich w czasach baroku.
ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU