{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Mistrz – uczennica

fot. Karol Kowalik, pracownia fotograficzna MNK

Mistrz – uczennica

MNK Szołayscy

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
07.12.2016
środa
18:00
wstęp wolny
Auguste Rodin i Camille Claudel / Xawery Dunikowski i Sara Lipska.
Camille Claudel pojawiła się w pracowni Auguste’a Rodina jako młodziutka, 19-letnia uczennica. Przez długi czas dzielili pracownię, inspirując się nawzajem, prowadząc długie dyskusje na temat podejmowanych projektów. Ta skrywana przed światem miłość przetrwała 10 lat. Młoda rzeźbiarka równolegle z pracą nad swoimi rzeźbami asystowała mistrzowi, a nawet wykańczała jego dzieła. Pomimo, że artystka w napadzie szału zniszczyła większość swoich prac, w zachowanym dorobku widoczny jest ogromny wpływ Rodina. Xawery Dunikowski i Sara Lipska poznali się w 1904 roku, gdy ona rozpoczęła studia w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (późniejszej ASP), a Dunikowski prowadził w niej katedrę rzeźby. I choć żyjąc razem spędzili zaledwie kilka lat, to blisko pół wieku byli sobie bardzo bliscy. Sara Lipska wraz z ich córka wyjechała w 1912 na stałe do Paryża i tam wpisując się w zjawisko École de Paris rozwijała talent artystyczny w wielu dziedzinach sztuki.

Prowadzenie: Ewa Ziembińska - historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Badań Literackich PAN. Kilkukrotna stypendystka Rządu Republiki Francji, Towarzystwa Historyczno-Literackiego im. dr Marii Zdziarskiej-Zaleskiej i Fundacji Lanckorońskich. Kuratorka wielu wystaw. Pracuje w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie. Laureatka II nagrody "Sybilii", nagrody Ministra Kultury i Sztuki za najważniejsze wydarzenie muzealne roku. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w historii sztuki początku XX wieku, związkami sztuki polskiej i francuskiej, środowiskiem artystów polskich we Francji.


Wykład towarzyszy wystawie Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia