Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Czwartki u Matejków - wykłady

Mistrz Matejko w świecie ironii i aluzji

Cykl: Czwartki u Matejków - wykłady
Mistrz Matejko w świecie ironii i aluzji

MNK Matejko

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
11.05.2017
czwartek
18:00
wstęp wolny
Jan Matejko najczęściej odbierany jest jako twórca monumentalnych dzieł o tematyce historycznej, budzących podziw, skłaniających ku refleksji i zastanowieniu.
Znawcy życia artysty, epoki, w której żył i tworzył, a także czasów, które dany obraz dotyczył, specjalizują się w szukaniu ukrytych symboli i znaczeń.

Był też inny Matejko: żywy człowiek, pełen emocji i refleksji – ale też z poczuciem humoru, autoironii i dystansu. W swojej twórczości nie unikał prac aluzyjnych, często pikantnych, związanych z przeszłością Polski, ale nie zawsze dziś w pełni czytelnych, bez dokładnej znajomości życia artysty.

W trakcie wykładu poznamy te dzieła, a także okazjonalne rysunki, które pokazują Mistrza Jana od innej strony, bardzo nam bliskiej, także dziś.

Prowadzenie: dr Marek Rezler - historyk, biograf i publicysta regionalny działający w Poznaniu, poza pracą naukową zajmujący się popularyzacją wiedzy historycznej na łamach prasy, w rozgłośniach radiowych i w telewizji. Współpracował m.in. z Szymonem Kobylińskim w historiozoficznej analizie życia i twórczości Jana Matejki.

Czwartki u Matejków
- cykl spotkań w rodzinnym domu Matejków porusza zagadnienia związane z twórczością i życiem artysty w nawiązaniu do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zobacz kolejne spotkania z cyklu


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję