Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Minister Bogdan Zdrojewski w Muzeum Narodowym w Krakowie

Minister Bogdan Zdrojewski w Muzeum Narodowym w Krakowie

01.10.2012
poniedziałek

Minister Bogdan Zdrojewski w Muzeum Narodowym w Krakowie

1 października 2012 r. Muzeum Narodowe w Krakowie gościło Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, który przyczynił się do wzbogacenia zbiorów Muzeum o dzieła malarstwa europejskiego XVII w. z kolekcji rodziny Tarnowskich z Dzikowa oraz o kilkanaście dzieł polskiej sztuki współczesnej, wykupionych z depozytów prezentowanych częściowo w Galerii Sztuki Polskiej XX Wieku w Gmachu Głównym MNK.

"Zakupy były możliwe dzięki staraniom Muzeum o środki w ramach programów operacyjnych Ministra Kultury: „Kolekcje”, priorytety: „Kolekcje muzealne” oraz „Regionalne Kolekcje Sztuki Współczesnej”. Dofinansowanie ze strony MKiDN wyniosło łącznie 426,5 tys. zł.

Podczas uroczystego pokazu nabytych dzieł Minister Bogdan Zdrojewski wskazał na wzrastającą efektywność i skuteczność nabywania, pozyskiwania i odzyskiwania różnego rodzaju dzieł sztuki należących do polskiego dziedzictwa.


„Dzisiejsze wydarzenie w Muzeum Narodowym w Krakowie to przykład pozyskania dzieł sztuki pochodzących ze zbiorów prywatnych na rzecz instytucji narodowej. Proces ten trwa w wielu instytucjach narodowych, ale rzadko udaje się pozyskać dzieła tak cenne, stanowiące pewnego rodzaju zbiór, w dość krótkim czasie za kwotę, którą państwo polskie było w stanie wyasygnować. Muzeum Narodowe w Krakowie w czasie ostatnich 4 lat otrzymało z MKiDN na tego typu zakupy kwotę ok. 1,2 mln zł. Należy jednak podkreślić, że są to kwoty nieekwiwalentne względem wartości nabytych dzieł. Jedną z przyczyn tego, że prywatni właściciele coraz chętniej lokują swoje kolekcje w instytucjach narodowych, jest profesjonalna opieka nad tymi zbiorami, którą gwarantują te instytucje. Obrazy trafiające do muzeów poddawane są zabiegom rekonstrukcyjnym i konserwatorskim. Dzięki temu udaje się zapobiec ich dalszej degradacji. Stanowi to ważny argument w naszych negocjacjach z prywatnymi kolekcjonerami, którzy są coraz bardziej skłonni powierzać swoje zbiory instytucjom takim, jak Muzeum Narodowe w Krakowie” – powiedział Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas uroczystości w Sukiennicach.

Depozyty rodziny Tarnowskich, złożone na przechowanie w 1939 r., mają istotne znaczenie dla będącej w posiadaniu Muzeum Narodowego w Krakowie kolekcji sztuki europejskiej. Wchodzą one w podstawowy zasób dzieł znajdujących się w stałej ekspozycji sztuki europejskiej ze zbiorów krakowskiego Muzeum i weszły do kanonu naukowego historii sztuki.

Muzeum podjęło starania o pozyskanie na własność reprezentacyjnych, wysokiej klasy dzieł z kolekcji Rodziny Tarnowskich, gdyż bez nich przekaz powstającej ekspozycji byłby niepełny. „Pozyskanie obecnie na polskim rynku sztuki obrazów tej klasy, ugruntowanych już – poprzez stałą ekspozycję i liczne wystawy – w świadomości tak zwykłych odbiorców sztuki, jak znawców przedmiotu, w tym znaczących historyków sztuki, nie jest możliwe, a zatem wykupienie ich od dotychczasowych właścicieli było jedyną i niepowtarzalną okazją. Wszystkie eksponowane w tym czasie obrazy przeszły w naszym Muzeum gruntowną konserwację i znajdują się w bardzo dobrym stanie. Dzięki przyznanej przez Ministra Bogdana Zdrojewskiego dotacji Muzeum wzbogaci się o pięć obrazów, w tym o znakomity przykład malarstwa tzw. caravaggionistów – „Zaparcie się świętego Piotra” z 1. poł. XVII wieku” – podkreśliła Zofia Gołubiew, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie zawiera szeroką prezentację dzieł artystów polskich od ok. 1890 r. do czasów współczesnych. Jest to jedna z największych i najnowocześniejszych galerii sztuki nowoczesnej w Polsce, a liczba jej zbiorów niejednokrotnie przewyższa ilość obiektów przechowywanych w niektórych samodzielnych instytucjach muzealnych, zajmujących się sztuką współczesną. „Aplikowanie naszego Muzeum do programu operacyjnego Ministerstwa miało na celu uzupełnienie kolekcji polskiej sztuki współczesnej o wybitne dzieła sztuki najnowszej autorstwa uznanych artystów, z przeznaczeniem do stałej „Galerii Sztuki Polskiej XX wieku"" oraz do ich prezentacji w ramach inicjatyw, takich jak Galeria Żywa, obejmująca cykl wystaw zsynchronizowany z działaniami edukacyjnymi, dyskusjami, wykładami i akcjami, skierowanymi do szerokiego kręgu odbiorców i specjalistów. Dzieła starannie wyselekcjonowano z uwzględnieniem charakteru istniejącej już kolekcji i dobrano tak, aby będąc same w sobie obiektami klasy galeryjnej, jednocześnie w sposób przejrzysty obrazowały bogactwo zjawisk artystycznych 2. poł. XX wieku” – zaznaczył Marek Świca, Wicedyrektor ds. Naukowych i Zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję