Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

MIASTO, MASA, MASZYNA – WEEKEND TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE „NOWY POCZĄTEK. MODERNIZM W II RP”

MIASTO, MASA, MASZYNA – WEEKEND TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE „NOWY POCZĄTEK. MODERNIZM W II RP”

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
10-11.12.2022
sobota-niedziela
bilety

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na ostatni w tym roku weekend towarzyszący wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP. Tym razem odbędzie się on pod hasłem: miasto, masa, maszyna. 10 i 11 grudnia w Gmachu Głównym czekają zajęcia dla najmłodszych, zajęcia ruchowe dla dorosłych, oprowadzania tematyczne i kuratorskie, a także koncert i pokaz filmu.

 

W dniach 9 do 11 grudnia wstęp na wystawę „Nowy początek. Modernizm w II RP” w cenie 5 zł.

 

Wydarzenia towarzyszą wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”.

 

10 grudnia 2022

9:00 - TRUCHTEM PRZEZ WYSTAWĘ

Za zamkniętymi drzwiami muzeum, w małej grupie pod okiem doświadczonej instruktorki fitness i tancerki przejdziemy przez wystawę wykonując proste ćwiczenia fizyczne inspirowane dziełami sztuki. W kameralnej atmosferze będziemy się zginać i wyginać, truchtać i przyglądać, ale przede wszystkim z innej perspektywy eksplorować wystawę Nowy początek. Modernizm w II RP.

Jeśli zaintrygowały Cię te zajęcia, chcesz spróbować czegoś nowego, weź wygodny strój i przyjdź do muzeum. Gwarantujemy, że już z samego rana poczujesz się dobrze we własnym ciele.

Zapraszamy młodzież i dorosłych bez względu na stopień zaawansowania sportowego, każdy znajdzie coś dla siebie.

Prowadzenie: Ewa Kalita-Garstka

Udział: 30 zł, https://bilety.mnk.pl/ oraz kasie Gmachu Głównego MNK w dniach poprzedzających wydarzenie. Uwaga! Przed zajęciami nie będzie można kupić biletów w kasie.

 

10:00 – 13:00 – MIASTO / MASA / MASZYNA – ZAJĘCIA DLA DZIECI [WYPRZEDANE]

Podczas zajęć  poprzez serię praktycznych działań będziemy badać, jak dźwięk może być wykorzystany do tworzenia instalacji artystycznych. Wspólnie stworzymy  interwencję dźwiękową osadzoną w przestrzeni wystawy. Poprzez praktykę głębokiego słuchania zanurzymy się w niuansach pejzażu dźwiękowego, specyficznych i różnorodnych środowisk akustycznych. Sprawdzimy, jak działania na pograniczach różnych dziedzin – muzyki, architektury, rzeźby i fizyki, mogą rozbudzić naszą wyobraźnię oraz inspirować do przekraczania utartych ścieżek w tworzeniu miast, być może maszyn, lub wszelkiego rodzaju mas.Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1

  • Warsztaty dla dzieci w wieku 8-10 l.
  • Cena: 15 zł od dziecka, bilety.mnk.pl
  • Miejsce zbiórki: Gmach Główny, sala edukacyjna
Prowadzenie:

Joanna Wabik – autorka instalacji przestrzenno-dźwiękowych oraz muzyki. Z zawodu i wykształcenia architekta, muzyczka i edukatorka. W swoich pracach artystycznych skupia się na świadomej interwencji w zastany kontekst, budowaniu subtelnego, lecz poruszającego wrażenia estetycznego i komunikatu emocjonalnego.

Jako dziecko chciała zostać Żółwiem Ninja. 

12:00 - PRACA, PRACUJĄCY I PRACUJĄCE W II RP. OPROWADZANIE TEMATYCZNE PO WYSTAWIE

Po I wojnie światowej rozpoczęto odbudowę kraju oraz modernizacje wielu aspektów życia. W procesy te było zaangażowanych wielu aktorów: od władzy państwowej, po przez administrację na różnych szczeblach, aż po obywateli i obywatelki.  Stad też tematyką pracy, jej skutkami dla infrastruktury oraz postępem technologicznym zajmowali się tacy artyści jak Leon Chwistek, Rafał Malczewski czy Władysław Strzemiński. Podczas oprowadzania zaprezentujemy także nowe udogodnienia w pracy domowej oraz to jak Polacy i Polki angażowali się w pracę społeczną. Przyjrzymy się malarstwu ikonograficznie związanym z pracą i postępem oraz z projektami, modelami i zdjęciami dokumentującymi zmiany w nowo budowanym państwie. 

Zofia Grząślewicz - Studiuje kierunek historia sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim a także udziela się w kole naukowym. Współpracuje z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Jej zainteresowania obejmują architekturę XX wieku oraz jej społeczny wymiar. 

Wstęp: w cenie biletu na wystawę

 

12:00 - LATAJĄCY DYWAN. OPOWIEŚCI PRZEDMIOTÓW [WYPRZEDANE]

Zimowa bajka z serca miasta. O tym, że czasem w grudniu nawet w miejskich zaułkach kryje się magia

Opowiada:

Cieszka Żółtko – aktorka, mim i opowiadaczka historii. Od lat związana ze Stowarzyszeniem Sztukmisja, które stara się za pomocą środków teatralnych i parateatralnych dać widzowi przestrzeń do przemyśleń i stawiania pytań o sens istnienia, istotę piękna, prawdy i miłości. Działa w nim jako aktorka, asystent reżysera i edukatorka. Prowadzi warsztaty teatralne, wykłady na temat języka ciała, świadomości sceny i wykorzystania technik teatralnych w edukacji. Lubi piec chleb i rozmawiać z ludźmi. Ale czasem woli pomilczeć. Gdy była mała, marzyła, że jak dorośnie i będzie mogła robić co chce – przestanie się myć, spać i jeść brukselkę. Nie je brukselki.

  • Cykl skierowany do dzieci w wieku 4–7(8) lat
  • Czas trwania: ok. 45 min
  • Cena: 15 zł od osoby, bilety.mnk.pl

 

11 grudnia 2022

12:00 - OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „NOWY POCZĄTEK. MODERNIZM W II RP”

Na wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP” zgromadzone są różnorodne obiekty: od grafiki i malarstwa przez fotografie i film aż po meble, rzemiosło artystyczne i wynalazki techniczne. Aby odnaleźć się w tej mnogości przedmiotów, zapraszamy na oprowadzanie z kuratorem wystawy prof. UAM dr. hab. Piotrem Juszkiewiczem. Podczas oprowadzania publiczność będzie mogła poznać główne założenia i osie tematyczne wystawy, a także historię i kontekst wybranych obiektów.

Oprowadzanie w cenie biletu na wystawę.

Prowadzenie: prof. Piotr Juszkiewicz

 

16:30 – „DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI” (1938) – POKAZ FILMU

Tomasz Kotlica (Jan Kurnakowicz), bogaty przemysłowiec i prezes towarzystwa handlowego w Rio de Janeiro, który przed laty wyemigrował do Brazylii i tam dorobił się majątku, przyjeżdża z córką Janiną (Tamara Wiszniewska) na wakacje do rodzinnego kraju. W drodze do swojej wiejskiej posiadłości, na jednej z warszawskich ulic, samochód, którym podróżuje, ulega awarii. Pomoc znajduje w niedalekim warsztacie ślusarsko-mechanicznym. Pracujący tam Jerzy Zamiejski (Mieczysław Cybulski) okazuje się wielkim miłośnikiem lotnictwa, który w pobliskiej szopie buduje własnoręcznie samolot. Kotlica, któremu zaimponował młody pasjonat, zaprasza go do siebie na wieś i przedstawia pomysł założenia polsko-brazylijskiej linii lotniczej, proponując jednocześnie wznowienie przerwanych studiów, a w przyszłości zbudowanie samolotu dalekiego zasięgu i lot do Brazylii. Jerzy żegna się z Janiną, którą pokochał z wzajemnością, i rozpoczyna studia na wydziale lotnictwa warszawskiej politechniki...

 

Wstęp bezpłatny.

 

Sala Samurajów, Gmach Główny

 

19:00 – KONCERT „ŚLADAMI OBRAZÓW WŁADYSŁAWA STRZEMIŃSKIEGO”

Zapraszamy na projekt Kwartetu Śląskiego i Zygmunta Krauzego, obchodzącego w tym roku jubileusz 60-lecia pracy artystycznej, który pragnie przybliżyć twórczość Władysława Strzemińskiego, wielkiego polskiego malarza XX wieku, twórcy unizmu, kierunku w malarstwie, autora „Sztuki widzenia” – historii sztuki o unikatowym podejściu. W muzyce polskiej unizm zaszczepił i kultywował Zygmunt Krauze. Na każdym z koncertów oprócz improwizacji fortepianowej związanej z miejscem prezentacji wykonany zostanie Kwintet fortepianowy Zygmunta Krauzego z autorem przy fortepianie oraz jeden Kwartet smyczkowy polskiego kompozytora.

„Moim przyjaciołom Żydom”

Program:

Aleksander Tansman

VI Kwartet smyczkowy

Zygmunt Krauze

5 kompozycji unistycznych

Zygmunt Krauze

Kwintet fortepianowy

 

Wykonawcy:

KWARTET ŚLĄSKI

Szymon Krzeszowiec  skrzypce I

Arkadiusz Kubica  skrzypce II

Łukasz Syrnicki altówka

Piotr Janosik wiolonczela

Zygmunt KRAUZE   fortepian

 

Gmach Główny MNK, hol, wstęp wolny

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję