Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Matejko w Stambule - Zwiedź dwie wystawy, za drugą zapłacisz tylko złotówkę!

fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Matejko w Stambule - Zwiedź dwie wystawy, za drugą zapłacisz tylko złotówkę!

MNK Matejko

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
26.06-01.07.2018
wtorek-niedziela
Pokaż bilet wstępu z Domu Jana Matejki w Galerii MCK i zwiedź wystawę za złotówkę! Zwiedziłeś wystawę Stambuł. Dwa światy, jedno miasto? To koniecznie zobacz także ekspozycję w Domu Jana Matejki!

Od wtorku 26 czerwca do niedzieli 1 lipca obowiązywał będzie bilet wiązany na dwie te ekspozycje.

Z okazji przypadającej 24 czerwca 180. rocznicy urodzin Mistrza Jana Matejki Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowały wspólną akcję promocyjną, z nadzieją, że ułatwi ona wszystkim chętnym zwiedzenie dwóch wystaw:


W roku 2018 przypada 180. rocznica urodzin i 125. rocznica śmierci Jana Matejki, jednego z najwybitniejszych polskich artystów, przedstawiciela nurtu malarstwa historycznego. To także 120. rocznica otwarcia dla zwiedzających Muzeum Domu Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie i najstarszego muzeum biograficznego w Polsce, mieszczącego się w zabytkowym budynku.

Kto kojarzy największego polskiego malarza historycznego z Orientem? Tymczasem nie każdy wie, że przebywał on, wraz z żoną Teodorą, kilka tygodni w Stambule u swego kuzyna Henryka Gropplera, który prowadził tam przez kilkadziesiąt lat nieformalną ambasadę polską. Matejko nie tylko gromadził orientalne pamiątki (m.in. fotografie i dekoracyjne tkaniny), sporo szkicował z natury (meczety, sułtańskie pałace, bazary i uliczki miasta), ale także namalował jedyny w swej twórczości pejzaż – Widok Bebeku pod Konstantynopolem. Namalowany w dwóch wersjach obraz "Utopiona w Bosforze", jest ciekawy także ze względu na domniemanie rysu autobiograficznego (topiona kobieta przypomina żonę artysty, jej oprawca nienawidzącego jej sekretarza Matejki, a on sam podobny jest do mężczyzny spokojnie przyglądającego się scenie topienia). Na wystawie "Stambuł. Dwa światy, jedno miasto" można zobaczyć zdjęcia Jana Matejki z żoną oraz Henrykiem i Ludwiką Gropplerami, wspaniałe szkice ze stambulskiej ulicy i portret Gropplera pędzla mistrza Matejki. Z kolei orientalne pamiątki Matejków z podróży do Stambułu można oglądać w muzeum biograficznym - Domu Jana Matejki w Krakowie.

Współpraca

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję