Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Luca Giordano zwany "fa presto"

Luca Giordano zwany "fa presto"

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
30.03.2017
czwartek
17:30
wstęp wolny
Zapraszamy na wykład pt. "Luca Giordano zwany 'fa presto' i jego produkcja malarska. Fenomen warsztatu artystycznego w epoce baroku. Na przykładzie obrazu "Ucieczka do Egiptu" z MNK".
Luca Giordano, Ucieczka do Egiptu, wł. MNKSpotkanie poświęcone będzie malarskiemu fenomenowi epoki baroku, w osobie Luki Giordano (1634-1705) artysty – wywodzącego się z Neapolu uznawanego za najpłodniejszego twórcę XVII-wiecznego malarstwa, bez precedensu na tle dziejów sztuki. Giordano, w swoim czasie słynny i zasypywany licznymi zamówieniami artysta, obdarzony sporym talentem malarskim i umiejętnością żonglowania artystycznymi konwencjami, posiadał nie mniejszy twórczy temperament, pozwalający mu w zaskakująco szybkim czasie tworzyć coraz to nowe obrazy o tematyce religijnej, alegorycznej i historycznej. Z tego powodu często nazywany był 'fa presto', czyli 'robiący szybko' (podobno potrzebował tylko jednego dnia na ukończenie sporego płótna).

Na przykładzie dwóch dzieł z krakowskiego Muzeum Narodowego, uznawanych za prace tego artysty, w tym przedstawieniu "Ucieczki do Egiptu" (z Europeum), oraz "Wieczerzy w Emaus", rozważymy w jaki sposób mogły wyglądać praktyki warsztatowe artysty i jaką rolę odgrywali w nim pomocnicy mistrza, nieodzowni dla podołania licznym zleceniom. Obrazy krakowskie przeanalizujemy, poznając również ich inne wersje zachowane na świecie, co zbytnio nie dziwi, ze względu na malarską produkcję artysty tworzącego dla różnych, nie tylko rodzimych zleceniodawców.

Prowadzenie: prof. dr hab. Juliusz A. Chrościcki, Filip Chmielewski (MNK); zaproszony gość: ks. prof. dr hab. Andrzej Witko (UPJP II, Katedra Historii Sztuki Nowożytnej).
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję