Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Lata 20, lata 30 – weekend z wystawą „Nowy początek. Modernizm w II RP”

Lata 20, lata 30 – weekend z wystawą „Nowy początek. Modernizm w II RP”

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
24-25.09.2022
sobota-niedziela
wstęp wolny
bilet w cenie 5 zł

W sobotę i niedzielę, 24-25 września, zapraszamy na weekend towarzyszący wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”. W czasie weekendu odbędą się pokazy filmów z lat 30.’, rozgrzewka na wystawie nawiązująca do rozwoju kultury sportu z okresu międzywojennego, a także warsztaty dla dzieci i oprowadzanie. W sobotę i niedzielę bilety na wystawę będą dostępne w promocyjnej cenie 5 zł.

 

Sobota, 24 września 2022 r.

9.00 – Truchtem przez wystawę

Za zamkniętymi drzwiami muzeum, w małej grupie pod okiem doświadczonej instruktorki fitness i tancerki przejdziemy przez wystawę wykonując proste ćwiczenia fizyczne inspirowane dziełami sztuki. W kameralnej atmosferze będziemy się zginać i wyginać, truchtać i przyglądać, ale przede wszystkim z innej perspektywy eksplorować wystawę „Nowy początek. Modernizm w II RP”.

Jeśli zaintrygowały Cię te zajęcia, chcesz spróbować czegoś nowego, weź wygodny strój i przyjdź do muzeum. Gwarantujemy, że już z samego rana poczujesz się dobrze we własnym ciele.

Zapraszamy młodzież i dorosłych bez względu na stopień zaawansowania sportowego, każdy znajdzie coś dla siebie.

Prowadzenie: Ewa Kalita-Garstka

Udział: 30 zł, https://bilety.mnk.pl/termin/truchtem-przez-wystawe.html?idw=619&date_termin=2022-

11.00 – Z małym bagażem – spotkanie dla opiekunów dzieci do lat 3

Mamy, ojców, dziadków, babcie, ciocie i nianie zapraszamy na oprowadzanie po naszych galeriach i wystawach. Każde ze spotkań potrwa około godziny, tak by nie znużyć małych towarzyszy, a równocześnie zadowolić dorosłych.

Uczestnikom wydarzenia w miarę możliwości (dostępności w poszczególnych oddziałach) udostępniamy salę, w której mogą nakarmić czy przewinąć maluchy albo po prostu odpocząć przed zwiedzaniem lub po nim.

Wstęp w cenie biletu na wystawę

Prowadzenie: Magda Schuster 

Wymagana rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)

 

14.00 – Nowy początek, nowe kobiety. Oprowadzanie tematyczne

Czas dwudziestolecia międzywojennego to w Polsce czas kształtowania niepodległego państwa na własnych zasadach, ale też w zgodzie z obowiązującymi trendami. Nowy początek wiązał się z hasłami estetycznych przewartościowań i społecznych reform. W tym procesie nie zabrakło kobiet, którym rozluźniający się gorset obyczajowości i społeczne reformy pozwalały na coraz większą aktywność. Śmiało wkraczały w zdominowany dotąd przez mężczyzn świat, stając się architektkami, projektantkami, uczestniczkami rajdów samochodowych, działaczkami społecznymi, propagatorkami nowej sztuki. Z sukcesami reprezentowały Polskę na arenie międzynarodowej. Proponowany spacer po wystawie szlakiem kobiet przybliży ich sylwetki, ale również pokaże, jak wiele aspektów dzisiejszego, nowoczesnego życia miało swój początek w ich projektach.

prowadzenie: Bożena Adamska

Oprowadzanie w cenie biletu na wystawę.

 

 

Niedziela, 25 września 2022 r.

10.30 – 7 dzień tworzenia - warsztaty dla dzieci

Warsztaty artystyczne, których uczestnicy odwiedzają galerie stałe oraz wystawy czasowe w MNK. Zapraszamy dzieci w wieku 6–9 lat.

Cena: 30 zł od dziecka, https://bilety.mnk.pl/termin/7-dzien-tworzenia.html?idw=308&date_termin=2022-09-25

12.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie, prowadzi prof. P. Juszkiewicz

Na wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP” zgromadzone są różnorodne obiekty: od grafiki i malarstwa przez fotografie i film aż po meble, rzemiosło artystyczne i wynalazki techniczne. Aby odnaleźć się w tej mnogości obiektów, zapraszamy na oprowadzanie z kuratorem wystawy prof. UAM dr hab. Piotrem Juszkiewiczem. Podczas oprowadzania publiczność będzie mogła poznać główne założenia wystawy i osie tematyczne, a także historię i kontekst wybranych obiektów.

Oprowadzanie w cenie biletu na wystawę.

15.00 – pokaz filmu „Ada, to nie wypada”, 1936

Niesforna Ada przyprawia ojca, właściciela majątku ziemskiego, o prawdziwy zawrót głowy. W końcu zostaje wysłana do internatu dla hrabianek, by nauczyć się ogłady i dobrych manier.

Wstęp bezpłatny, miejsce: Sala Samurajów, Gmach Główny

16.30 – pokaz filmu „Sportowiec mimo woli”, 1939

Jerzy Piątek jest słynnym hokeistą. Pewnego dnia poznaje śliczną Lili, do której zapałał głębokim uczuciem. Aby zbliżyć się do niej proponuje fryzjerowi Czwartkowi zamianę ról. Jednak nie łatwo jest grać w hokeja, gdy jest się fryzjerem. Dlatego z tej zamiany wyniknie wiele śmieszych sytuacji.

Wstęp bezpłatny, miejsce: Sala Samurajów, Gmach Główny

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję