Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kresowy tygiel narodów, religii i kultur czyli ...Unia tu już była!

Kresowy tygiel narodów, religii i kultur czyli ...Unia tu już była!

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
11.01.2018
czwartek
18:00
wstęp wolny
W ramach finisażu wystawy #dziedzictwo MNK zaprasza na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
W programie opowieść o prekursorskim dziedzictwie Rzeczypospolitej w odniesieniu do idei unijnych i federalnych oraz fascynującym tyglu narodów, religii i kultur jaki przez kilkaset lat stanowiły ziemie wschodnie I i II Rzeczypospolitej. Magnaci z Litwy i arystokraci z Podola, lwowskie batiary i strzelcy siczowi, galicyjscy chasydzi i Żydzi z "Jerozolimy Północy", pustoły Poleszuka i czerwony płaszcz Hucuła, Niemcy na Wołyniu i Ormianie na Pokuciu, wicinnicy na Niemnie i łebacy w Borysławiu, Anglik z Kołomyi i Karaimi z Trok. To tylko parę przykładów barwnej mozaiki, którą niegdyś stanowiły Kresy. Prezentacja poświęcona wielonarodowym i wielokulturowym Kresom, gdzie nawet członkowie jednej rodziny potrafili różnić się narodowością i wyznaniem ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z końca XIX i początków XX wieku.

Prowadzenie: Tomasz Kuba Kozłowski - pracownik Domu Spotkań z Historią w Warszawie, popularyzator dziedzictwa historyczno-kulturowego ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, autor 125 multimedialnych prezentacji z cyklu "Opowieści z Kresów", autor wystaw i albumów "Świat Kresów" i "Wielka Wojna na Wschodzie 1914 - 1918", kolekcjoner, twórca liczącej kilkadziesiąt tysięcy obiektów największej prywatnej kolekcji materiałów i pamiątek dotyczących Kresów.
Słowa kluczowe: dziedzictwo, wykład