Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kraków Józefa Mehoffera

Kraków Józefa Mehoffera

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
18.11.2017
sobota
10:30 - 13:00
bilety

Kraków Józefa Mehoffera

Józef Mehoffer, jeden z najwybitniejszych uczniów Jana Matejki, ale również doktor nauk prawnych, profesor Akademii Sztuk Pięknych, kolekcjoner sztuki. Urodzony w Krakowie i wychowany w duchu polskości, chociaż pochodzący z osiadłej w Galicji austriackiej rodziny.
Był artystą niezwykle wszechstronnym, jednak najbardziej znany jest jako twórca witraży i malowideł ściennych. Choć tworzył aż do drugiej wojny światowej, jednak najpełniej wypowiedział się w bogatym języku secesji, a jego projekty pełne są fantastycznych barw, kwiatów i aniołów o motylich skrzydłach. W czasie spaceru odkryjemy istniejące do dziś dzieła Józefa Mehoffera ukryte w murach krakowskich domów i kościołów. Zobaczymy także miejsca, gdzie jego geniusz zetknął się z surową krytyką i konserwatyzmem rodzinnego miasta, a przygotowane projekty nigdy nie doczekały się realizacji.

Początek spaceru: Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

Prowadzenie: Anna Warzecha – z wykształcenia historyczka sztuki, od lat współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie jako edukatorka. Jest również przewodniczką krakowską, która z równą chęcią wędruje po znanych trasach turystycznych miasta, jak i po mniej popularnych zaułkach, wychodząc z założenia, że wszędzie można znaleźć coś ciekawego.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję