{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kraków i Matejko. Krzywda i chwała

Kraków i Matejko. Krzywda i chwała

MNK Matejko

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
19.08.2023
sobota
11:00 - 13:30
(powtórka spaceru z 29.07.2023)

Prowadzenie: Łukasz Sarlej – historyk, licencjonowany przewodnik po Krakowie, współpracownik Muzeum Narodowego w Krakowie.

Termin: 19.08.2023

Tytuł spaceru: Kraków i Matejko. Krzywda i chwała
Czas trwania spaceru: 11:00–13:30
Uwaga! Możliwość rezerwacji na spacer od 07.08.2023
Początek spaceru: Muzeum Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41
Zakończenie spaceru: wystawa czasowa „Matejko. Malarz i historia”, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

 

Opis: To, że Jan Matejko był wybitnym malarzem historii Polski, wie każde dziecko. Mistrz z Floriańskiej kojarzy się głównie z ilustracją dziejów ojczyzny na wielką skalę, dosłownie  i w przenośni. Matejko malował obrazy rozmiarowo wykraczające poza muzealne sale, ale także jakościowo rzucające cień na wcześniejsze dokonania polskiej szkoły malarstwa. Artysta miał tego pełną świadomość i wiedział, jak to politycznie wykorzystać. „Zacznę od krzywd” – powiedział kiedyś  i tak też zrobił. Malował obrazy upamiętniające polskie przywary doprowadzające do rozbiorów kraju. Bezczelnie palcem wskazywał zdrajców, którzy sprzedali ojczyznę trzem czarnym orłom – Rosji, Austrii i Prusom. Ale potrafił też zachować balans i obok krzywd malował chwile chwały. Wynosił na malarskie ołtarze bohaterów narodowych i ukazywał Polskę w szczycie swojej potęgi. Choć na obrazach Jana Matejki roi się od błędów historycznych, to żaden z nich nie został popełniony  w wyniku braku wiedzy. Każda krzywda i każda chwała miała swoją przyczynę, przebieg i skutek,  a Matejko wiedział, jak to pokazać. Kraków i Matejko. Krzywda i chwała – to spacer po historii i historiozofii malarstwa Jana Matejki. To obrazy, o których w kontekście historii sztuki mówiono  na samym końcu. Wcześniej obserwatorzy zawsze musieli zmierzyć się z politycznym wydźwiękiem, który dla jednych był bolesnym zderzeniem z rzeczywistością, a dla innych nostalgiczną łzą.

Ważne informacje:

  • Wstęp 25 zł od uczestnika
  • Liczba miejsc ograniczona – obowiązuje wcześniejsza rezerwacja (Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, e-mail: rezerwacja@mnk.pl,12 43 35 744 w godz. 9:00–16:00 od poniedziałku do piątku)
  • Możliwość rezerwacji na spacer od 07.08.2023
  • Zakup biletów w kasie muzealnej w dniu spaceru
  • Podczas zwiedzania będziemy korzystać z systemu Tour Guide, można przynieść własne słuchawki z wtyczką minijack lub skorzystać ze słuchawek zapewnionych przez Muzeum
Słowa kluczowe: spacer , Matejko ,