Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kraków i Matejko. Krzywda i chwała

Kraków i Matejko. Krzywda i chwała

MNK Matejko

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
29.07.2023
sobota
11:00 - 13:30
BRAK WOLNYCH MIEJSC

Prowadzenie: Łukasz Sarlej – historyk, licencjonowany przewodnik po Krakowie, współpracownik Muzeum Narodowego w Krakowie.

Termin: 29.07.2023

Tytuł spaceru: Kraków i Matejko. Krzywda i chwała
Czas trwania spaceru: 11:00–13:30
Uwaga! Możliwość rezerwacji na spacer od 17.07.2023
Początek spaceru: Muzeum Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41
Zakończenie spaceru: wystawa czasowa „Matejko. Malarz i historia”, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

 

Opis: To, że Jan Matejko był wybitnym malarzem historii Polski, wie każde dziecko. Mistrz z Floriańskiej kojarzy się głównie z ilustracją dziejów ojczyzny na wielką skalę, dosłownie  i w przenośni. Matejko malował obrazy rozmiarowo wykraczające poza muzealne sale, ale także jakościowo rzucające cień na wcześniejsze dokonania polskiej szkoły malarstwa. Artysta miał tego pełną świadomość i wiedział, jak to politycznie wykorzystać. „Zacznę od krzywd” – powiedział kiedyś  i tak też zrobił. Malował obrazy upamiętniające polskie przywary doprowadzające do rozbiorów kraju. Bezczelnie palcem wskazywał zdrajców, którzy sprzedali ojczyznę trzem czarnym orłom – Rosji, Austrii i Prusom. Ale potrafił też zachować balans i obok krzywd malował chwile chwały. Wynosił na malarskie ołtarze bohaterów narodowych i ukazywał Polskę w szczycie swojej potęgi. Choć na obrazach Jana Matejki roi się od błędów historycznych, to żaden z nich nie został popełniony  w wyniku braku wiedzy. Każda krzywda i każda chwała miała swoją przyczynę, przebieg i skutek,  a Matejko wiedział, jak to pokazać. Kraków i Matejko. Krzywda i chwała – to spacer po historii i historiozofii malarstwa Jana Matejki. To obrazy, o których w kontekście historii sztuki mówiono  na samym końcu. Wcześniej obserwatorzy zawsze musieli zmierzyć się z politycznym wydźwiękiem, który dla jednych był bolesnym zderzeniem z rzeczywistością, a dla innych nostalgiczną łzą.

Ważne informacje:

  • Wstęp 25 zł od uczestnika
  • Liczba miejsc ograniczona – obowiązuje wcześniejsza rezerwacja (Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, e-mail: rezerwacja@mnk.pl,12 43 35 744 w godz. 9:00–16:00 od poniedziałku do piątku)
  • Możliwość rezerwacji na spacer od 17.07.2023
  • Zakup biletów w kasie muzealnej w dniu spaceru
  • Podczas zwiedzania będziemy korzystać z systemu Tour Guide, można przynieść własne słuchawki z wtyczką minijack lub skorzystać ze słuchawek zapewnionych przez Muzeum
Słowa kluczowe: spacer, Matejko,