Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo

Dewoci, artyści i ateiści. Religie w galicyjskim Krakowie

Dewoci, artyści i ateiści. Religie w galicyjskim Krakowie

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
19.01.2019
sobota
11:00
bilety

Dewoci, artyści i ateiści. Religie w galicyjskim Krakowie

Jaki był Kraków galicyjski w soczewce religii? Zapraszamy na specjalne oprowadzanie tematyczne, w czasie którego przyjrzymy się tematyce religijnej prezentowanej na wystawie.
Przełom XIX i XX wieku to czas, gdy w Krakowie nieustannie mieszały się różne religie, wyznania i kultury. Mieszkali tu wyznawcy katolicyzmu, prawosławia, grekokatolicyzmu i judaizmu. W siłę rósł ruch ateistyczny, pojawiały się również nowe formy duchowości. Budowano świątynie, sprowadzano zgromadzenia zakonne. Religia była ważnym punktem odniesienia dla artystów, którzy albo czerpali z niej inspirację, zdobywając niekiedy zaskakującą sławę, albo podchodzili do niej krytycznie. Jaki obraz religijności mieszkańców ówczesnego Krakowa wyłania się z obiektów zgromadzonych na wystawie?

Prowadzenie: Filip Skowron – etnolog, polonista, pracownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, doktorant na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik muzeów i Młodej Polski.

WSTEP W CENIE BILETU NA WYSTAWĘ

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję