"Kosmopolita" Teodor Bogdan Lubieniecki
Wykład ukaże na nowo niezbyt licznie ocalały dorobek tego polskiego twórcy współpracującego m.in. przy berlińskim Arsenale wraz z rzeźbiarzem Andreasem Schluterem. W związku ze znacznym postępem badań nad życiorysem samego artysty, jak i dziejami jego rodu oraz nowymi odkryciami naukowymi dotyczącymi działalności artystycznej Lubienieckiego, warto przywołać jego losy oraz interesującą karierę, a także wpływy artystyczne, jakim podlegał pracując na obczyźnie – wraz z kolejnymi ujawnionymi, zachowanymi dziełami tego artysty.
Prowadzenie: Filip Chmielewski – historyk sztuki, pracownik-kurator Działu Sztuki Dawnej MNK. Specjalizuje się zwłaszcza w badaniu dziejów europejskiego nowożytnego malarstwa, w tym - sztuki Europy Środkowej doby baroku i jej przemian, także zagadnieniem rozwoju środkowoeuropejskiej martwej natury w XVII i XVIII stuleciu. Atrybucjonista, obecnie prowadzący prace naukowe nad katalogiem zbiorów europejskiego malarstwa i rzeźby, znajdujących się w krakowskim Muzeum Narodowym.
Cykl wykładów w EUROPEUM przedstawia Europę Środkową jako obszar wielu zjawisk artystycznych i malarskich w czasach baroku.