Konserwacja dzienników Józefa Czapskiego
Dzienniki Czapskiego spisywane były w gotowych notesach różnymi atramentami, tuszami, flamastrami, ołówkami i kredkami. Autor wklejał do nich fotografie, wycinki prasowe, rysunki, szkice, notatki, listy. Także na oprawach widnieją liczne autorskie adnotacje. Ogromna różnorodność zastosowanych materiałów pisarskich i rysunkowych, a także użytych papierów i opraw stanowiła duże wyzwanie przy konserwacji.
Każdy z dzienników wymagał indywidualnego podejścia i podjęcia decyzji często unikalnych w skali całego zbioru. Konserwacja tego typu obiektów – niezwykle złożonych i zróżnicowanych pod względem konserwatorskim, cennych i ważnych dla kultury, a jednocześnie tak wyraźnie osobistych, była niezwykłym zadaniem i doświadczeniem.
Prowadzenie: Marta Winiarczyk – konserwator dzieł sztuki z zakresu konserwacji papieru i skóry (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), pracuje w Pracowni Konserwacji Papieru i Skóry MNK. Nadzorowała prace konserwatorskie 200 tomów dzienników Józefa Czapskiego w ramach Projektu Budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w MNK. Posiada doświadczenie z zakresu konserwacji obiektów zabytkowych na papierze i skórze, konserwacji obiektów dalekowschodnich i zastosowania metod ich konserwacji w obiektach europejskich.
"Józef Czapski z bliska" to cykl wykładów poświęconych twórczości tego artysty oraz jego spuściźnie przechowywanej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wykłady odbywają się w Pawilonie Józefa Czapskiego w środy o godz. 18.00.
Terminy kolejnych spotkań:
- 16 listopada 2016
Józef Czapski i jego spuścizna w Muzeum Narodowym w Krakowie - 18 stycznia 2017
Malarstwo i działalność artystyczna Józefa Czapskiego w okresie międzywojennym