Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Konserwacja dzienników Józefa Czapskiego

Konserwacja dzienników Józefa Czapskiego

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
19.10.2016
środa
18:00
wstęp wolny
Wykład z cyklu "Józef Czapski z bliska".
W ramach projektu Budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie przeprowadzono prace konserwatorskie obejmujące m.in. dzienniki Józefa Czapskiego. Konserwacja została przeprowadzona przez zespół Pracowni Konserwacji Papieru MNK, prace trwały rok i objęły 200 z 277 tomów dzienników. 

Dzienniki Czapskiego spisywane były w gotowych notesach różnymi atramentami, tuszami, flamastrami, ołówkami i kredkami. Autor wklejał do nich fotografie, wycinki prasowe, rysunki, szkice, notatki, listy. Także na oprawach widnieją liczne autorskie adnotacje. Ogromna różnorodność zastosowanych materiałów pisarskich i rysunkowych, a także użytych papierów i opraw stanowiła duże wyzwanie przy konserwacji.

Każdy z dzienników wymagał indywidualnego podejścia i podjęcia decyzji często unikalnych w skali całego zbioru. Konserwacja tego typu obiektów – niezwykle złożonych  i zróżnicowanych pod względem konserwatorskim, cennych i ważnych dla kultury, a jednocześnie tak wyraźnie osobistych, była niezwykłym zadaniem i doświadczeniem.

Prowadzenie: Marta Winiarczyk – konserwator dzieł sztuki z zakresu konserwacji papieru i skóry (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), pracuje w Pracowni Konserwacji Papieru i Skóry MNK. Nadzorowała prace konserwatorskie 200 tomów dzienników Józefa Czapskiego w ramach Projektu Budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w MNK. Posiada doświadczenie z zakresu konserwacji obiektów zabytkowych na papierze i skórze, konserwacji obiektów dalekowschodnich i zastosowania metod ich konserwacji w obiektach europejskich.

"Józef Czapski z bliska" to cykl wykładów poświęconych twórczości tego artysty oraz jego spuściźnie przechowywanej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wykłady odbywają się w Pawilonie Józefa Czapskiego w środy o godz. 18.00.

Terminy kolejnych spotkań:

  • 16 listopada 2016
    Józef Czapski i jego spuścizna w Muzeum Narodowym w Krakowie

  • 18 stycznia 2017
    Malarstwo i działalność artystyczna Józefa Czapskiego w okresie międzywojennym


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję