Konferencja: Sfinks słowiańskiej sfragistyki
Choć zabytki te odkrywane są od drugiej połowy XIX wieku, to tajemnica ich przeznaczenia daleka jest jednak od rozwiązania. Wyrazem fascynacji - ale i bezsilności - badaczy jest określenie ich przez działającego w Kijowie polskiego kolekcjonera i numizmatyka Karola Bołsunowskiego (1838–1924), mianem „sfinksa sfragistyki”. W trakcie konferencji przedstawiona zostanie możliwie wszechstronna, interdyscyplinarna analiza plomb typu drohiczyńskiego, uwzględniająca dorobek: archeologii, historii, historii sztuki oraz nauk ścisłych.
Wyjątkową rolę w studiach nad tymi zabytkami odgrywają znaleziska z regionu Grodów Czerwieńskich, skąd znamy 1000 plomb typu drohiczyńskiego, pojedyncze plomby zachodnioeuropejskie (Tournai, Belgia) i 30 ruskich pieczęci książęcych. Od 2013 roku plomby te analizowane są w ramach projektu pt. Sfinks słowiańskiej sfragistyki - plomby typu drohiczyńskiego z Czermna na wschodnioeuropejskim tle porównawczym (NCN, Opus VI, nr 2013/11/B/HS3/02052; miejsce realizacji: Uniwersytet Rzeszowski).
W trakcie krakowskiego spotkania referenci z jedenastu krajów przedstawią stan badań nad podobnymi znaleziskami z obszaru średniowiecznej Polski, Bałkanów i Rusi Kijowskiej. Zaprezentowane zostaną także nowatorskie metody badań laboratoryjnych nad zabytkami ołowianymi i srebrnymi.
Organizatorzy:
Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego
Instytut im. Leibniza Historii i Kultury Europy Wschodniej (GWZO) przy Uniwersytecie w Lipsku
Muzeum Narodowe w Krakowie
Komitet Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN
Narodowe Centrum Nauki
Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji. Obrady odbywać się będą w języku angielskim.
PROGRAM KONFERENCJI