Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Konferencja: Marian Kukiel i jego dzieło

Zdjęcie ze zbiorów NAC, fragment zdjęcia Mariana Kukiela

Konferencja: Marian Kukiel i jego dzieło

Muzeum Narodowe w Krakowie

24-25.05.2018
czwartek-piątek
Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Muzeum Narodowe w Krakowie mają zaszczyt zaprosić do udziału w konferencji naukowej HISTORIA - WOJSKO - POLITYKA. MARIAN KUKIEL (1885-1973) I JEGO DZIEŁO.

Marian Kukiel, generał, szef Wojskowego Biura Historycznego - fotografia sytuacyjna nad mapą. Fotografia ze zbiorów NAC W dziejach Polski Marian Kukiel chlubnie odznaczył się na wielu obszarach. Był wybitnym historykiem, żołnierzem a także politykiem. Był ideałem uczonego, który życie poświęcił nauce a naukę Ojczyźnie – pisał o nim Leon Koczy.

W czasie I wojny światowej walczył w szeregach I Brygady Legionów Polskich. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę został zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Brał także udział w wojnie polsko-bolszewickiej jako dowódca 51 Pułku Strzelców Kresowych, a następnie XXIV Brygadą Piechoty. W okresie międzywojennym kierował Biurem Historycznym SG WP, a po konflikcie z marszałkiem Józefem Piłsudskim w 1926 roku pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim i – przede wszystkim – kierował Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Uczestnik kampanii wrześniowej, następnie oficer armii polskiej i minister spraw wojskowych Rządu RP na Uchodźstwie. Po wojnie pozostał na emigracji w Londynie, gdzie prowadził działalność organizacyjną i naukową.

Marian Kukiel był współtwórcą polskiej historiografii wojskowej. Jego najważniejsze dzieła poświęcone były dziejom polskiego oręża, przede wszystkim w epoce napoleońskiej, ale nie tylko. W istocie spektrum zainteresowań badawczych Kukiela było niezwykle szerokie, a jego prace należą do podstawowego kanonu polskiej i europejskiej historiografii.

W czasie dwudniowych obrad chcielibyśmy przypomnieć biografię Mariana Kukiela, a także pochylić się nad jego dorobkiem i osiągnięciami.

Konferencja odbywać się będzie w dniach 24-25 maja 2018 w sali "U Samurajów" w Gmachu Głównym MNK (al. 3 Maja 1). 


PROGRAM KONFERENCJI


W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z organizatorami:

Patronat Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat Honorowy Ministra Obrony Narodowej

Stulecie odzyskania niepodległości

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję