Konferencja: Marian Kukiel i jego dzieło
W dziejach Polski Marian Kukiel chlubnie odznaczył się na wielu obszarach. Był wybitnym historykiem, żołnierzem a także politykiem. Był ideałem uczonego, który życie poświęcił nauce a naukę Ojczyźnie – pisał o nim Leon Koczy.
W czasie I wojny światowej walczył w szeregach I Brygady Legionów Polskich. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę został zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Brał także udział w wojnie polsko-bolszewickiej jako dowódca 51 Pułku Strzelców Kresowych, a następnie XXIV Brygadą Piechoty. W okresie międzywojennym kierował Biurem Historycznym SG WP, a po konflikcie z marszałkiem Józefem Piłsudskim w 1926 roku pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim i – przede wszystkim – kierował Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Uczestnik kampanii wrześniowej, następnie oficer armii polskiej i minister spraw wojskowych Rządu RP na Uchodźstwie. Po wojnie pozostał na emigracji w Londynie, gdzie prowadził działalność organizacyjną i naukową.
Marian Kukiel był współtwórcą polskiej historiografii wojskowej. Jego najważniejsze dzieła poświęcone były dziejom polskiego oręża, przede wszystkim w epoce napoleońskiej, ale nie tylko. W istocie spektrum zainteresowań badawczych Kukiela było niezwykle szerokie, a jego prace należą do podstawowego kanonu polskiej i europejskiej historiografii.
W czasie dwudniowych obrad chcielibyśmy przypomnieć biografię Mariana Kukiela, a także pochylić się nad jego dorobkiem i osiągnięciami.
Konferencja odbywać się będzie w dniach 24-25 maja 2018 w sali "U Samurajów" w Gmachu Głównym MNK (al. 3 Maja 1).
PROGRAM KONFERENCJI
W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z organizatorami:
- dr Tomasz Siewierski: t.siewierski@ron.mil.pl, tel. 261 872 524
- dr Paweł Wierzbicki: pwierzbicki@mnk.pl, tel. 12 370 54 24