Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kazimierz Czartoryski – podkanclerzy litewski, ojciec twórców Familii

fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Kazimierz Czartoryski – podkanclerzy litewski, ojciec twórców Familii

Biblioteka Książąt Czartoryskich

ul. św. Marka 17, 31-018 Kraków
01.10.2018
poniedziałek
18:00
wstęp wolny
Kazimierz Czartoryski (1674-1741) syn Michała Jerzego. Książę na Klewaniu i Żukowie. Podskarbi i podkanclerzy litewski, oceniany przez potomnych niezbyt pochlebnie.
Kazimierz Czartoryski (1674-1741) podskarbi i podkanclerzy litewski Zwolennik partii francuskiej w Polsce, pozostawał pod wpływem swej żony Izabeli z Morsztynów i swego teścia Andrzeja Morsztyna polityka i poety barokowego. Rozważając wielkość polityczną i kulturalną Rodu Czartoryskich w XVIII i XIX w., nie można pominąć roli ks. Kazimierza Czartoryskiego, który wychował i wykształcił synów Michała Fryderyka i Augusta Aleksandra twórców obozu reform zw. Familią oraz córkę Konstancję, matką króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Prowadzenie: Janusz S. Nowak – historyk-archiwista; st. kustosz dypl. Bibl. Czartoryskich/Muzeum Narodowe w Krakowie. Autor 80 artykułów naukowych na temat historii kultury, historii i zbiorów Czartoryskich i Muzeum Narodowego w Krakowie, autor katalogów rękopisów tych kolekcji i inwentarzy archiwum Józefa Czapskiego.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję