Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kazimierz Czartoryski – podkanclerzy litewski, ojciec twórców Familii

fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Kazimierz Czartoryski – podkanclerzy litewski, ojciec twórców Familii

MNK Biblioteka Czartoryskich

ul. św. Marka 17, 31-018 Kraków
01.10.2018
poniedziałek
18:00
wstęp wolny
Kazimierz Czartoryski (1674-1741) syn Michała Jerzego. Książę na Klewaniu i Żukowie. Podskarbi i podkanclerzy litewski, oceniany przez potomnych niezbyt pochlebnie.
Kazimierz Czartoryski (1674-1741) podskarbi i podkanclerzy litewski Zwolennik partii francuskiej w Polsce, pozostawał pod wpływem swej żony Izabeli z Morsztynów i swego teścia Andrzeja Morsztyna polityka i poety barokowego. Rozważając wielkość polityczną i kulturalną Rodu Czartoryskich w XVIII i XIX w., nie można pominąć roli ks. Kazimierza Czartoryskiego, który wychował i wykształcił synów Michała Fryderyka i Augusta Aleksandra twórców obozu reform zw. Familią oraz córkę Konstancję, matką króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Prowadzenie: Janusz S. Nowak – historyk-archiwista; st. kustosz dypl. Bibl. Czartoryskich/Muzeum Narodowe w Krakowie. Autor 80 artykułów naukowych na temat historii kultury, historii i zbiorów Czartoryskich i Muzeum Narodowego w Krakowie, autor katalogów rękopisów tych kolekcji i inwentarzy archiwum Józefa Czapskiego.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję