Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wykład Juhaniego Pallasmy

fot. Agata Wiśniewska / dzięki uprzejmości Instytutu Architektury

Wykład Juhaniego Pallasmy

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
14.10.2016
piątek
18:00
wstęp wolny
Instytut Architektury oraz MNK zapraszają na wykład Juhaniego Pallasmy, jednego z najbardziej znanych fińskich architektów i myślicieli, autora książek "Oczy skóry" (2012) i "Myśląca dłoń" (2015) - wydanych w j. polskim przez Fundację Instytut Architektury.
JUHANI PALLASMAA
MYŚLĄCA DŁOŃ - Egzystencjalna i ucieleśniona mądrość w architekturze

Więcej na temat książki "Myśląca dłoń" >>

W naszej globalnej kulturze przywiązujemy ogromne znaczenie do wirtualności i wizualności, a umysł i ciało stają się coraz bardziej oddalone. I chociaż przykładamy ogromną wagę do wyglądu, jako atraktora seksualnego i wyrazu naszej społecznej tożsamości, rola naszego ciała w pełnym rozumieniu świata i kondycji człowieka została mocno zaniedbana. Potencjał ciała jako aparatu poznania – z wszystkimi zmysłami i funkcjami ciała – nie został właściwie rozpoznany. Rzemiosło i praca artystyczna może być uprawiana tylko poprzez faktyczne zjednoczenie umysłu i ciała. Nawet takie rodzaje ludzkiej działalności jak myślenie i pisanie, które są postrzegane jako wyłącznie intelektualne, w rzeczywistości zależą od połączenia czynności ręki i mózgu.


fot. Barbara Budniak / dzięki uprzejmości Instytutu Architektury

Juhani Pallasmaa w książce "Myśląca dłoń" analizuje wspaniały potencjał ludzkiej ręki. Pokazuje jak ołówek w ręce artysty i architekta staje się mostem pomiędzy wyobrażającym sobie umysłem, a wyłaniającym się w procesie twórczym obrazem.

Juhani Pallasmaa jest jednym z najbardziej znanych fińskich architektów i myślicieli. Pełnił funkcje m. in.: rektora Instytutu Sztuk Przemysłowych w Helsinkach, dyrektora Muzeum Fińskiej Architektury oraz profesora i dziekana wydziału architektury na Uniwersytecie Technologicznym w Helsinkach. Wykładał na wielu uniwersytetach na całym świecie.
Spotkanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję