Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Józef Czapski – wojna i sztuka 1939–1945

Józef Czapski – wojna i sztuka 1939–1945

Józef Czapski – wojna i sztuka 1939–1945

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
19.04.2017
środa
18:00
wstęp wolny
Józef Czapski dostał się do niewoli sowieckiej na Wołyniu wraz z tysiącami oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego broniących ojczyzny zaatakowanej od Wschodu i Zachodu.
Pamiętniki Józefa CzapskiegoOsadzony w obozie w Starobielsku szczęśliwie przetrwał uratowany od zbrodni Stalina w kwietniu 1940 r. W maju tego roku wraz z innymi oficerami trafił do obozu w Pawliszczew Borze, a potem do Griazowca.

Z obozów wysyłał dziesiątki listów do rodziny i przyjaciół w kraju niejednokrotnie ilustrowane rysunkami, w tym autoportretami. Są one świadectwem jego wolności wewnętrznej, że nawet w sytuacji beznadziejnej grożącej utratą życia człowiek – śladem wielkich mistyków - może się zdobyć na dystans do otaczającego świata. Ta dewiza towarzyszyła Czapskiemu po uwolnieniu z łagrów i wstąpieniu do Armii Polskiej gen. Władysława Andersa.

Czapski powrócił do pisania dzienników i rysowania po kilkunastomiesięcznej przerwie, które nadal w nowej rzeczywistości stanowiły odskocznię od rzeczywistości wojennej. Po wyjściu Armii Polskiej do Iranu, a później Iraku, Palestyny i Egiptu jako szef Wydziału Informacji i Propagandy Armii Polskiej, a przede wszystkim malarz uczestniczył w życiu artystycznym, poprzez wystawy organizowane przez artystów-żołnierzy Armii Polskiej. Prowadził odczyty oraz pisał o sztuce polskiej i europejskiej nie tylko w swoim dzienniku, ale także w prasie polskiej wydawanej w Armii Polskiej na Wschodzie.

Prowadzenie: Janusz Nowak - starszy kustosz Biblioteki Książąt Czartoryskich MNK
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję