Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Izabela Czartoryska i jej kolekcja rękopisów ze Świątyni Sybilli

Jan Piotr Norblin, Świątynia Sybilli w Puławach, początek XIX w.

Izabela Czartoryska i jej kolekcja rękopisów ze Świątyni Sybilli

Biblioteka Książąt Czartoryskich

ul. św. Marka 17, 31-018 Kraków
04.06.2018
poniedziałek
18:00
wstęp wolny
Izabela z Flemmingów Czartoryska (1746-1835) arystokratka, żona księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, matka m.in. pisarki Marii Wirtemberskiej i polityka Adama Jerzego.
W swoim życiu przebyła bardzo długą drogę – z beztrosko żyjącej arystokratki zmieniła się w jedną z najpotężniejszych kobiet swojej epoki i gorliwą patriotkę, aktywnie uczestniczącą w najważniejszych wydarzeniach epoki. W Puławach stworzyła pierwsze polskie muzeum – Świątynię Sybilli. Jego ideą przewodnią, wyrażoną w napisie na frontonie budynku - "Przeszłość przyszłości" - było przedstawienie historii Polski od czasów najdawniejszych do współczesnych za pomocą odpowiednich zabytków i pamiątek. Wśród nich znalazły się również rękopisy – listy, autografy i notatki związane z królami, wodzami, poetami i uczonymi.

Prowadzenie: Dorota Otwinowska – historyk, archiwista, muzealnik, bibliotekarz dyplomowany, psycholog. Kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, zajmuje się rękopisami w Bibliotece Czartoryskich. Autorka artykułów dotyczących historii i zbiorów rękopisów oraz zbiorów sfragistycznych Muzeum Narodowego w Krakowie i Biblioteki Czartoryskich. 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję