Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Izabela Czartoryska i jej kolekcja rękopisów ze Świątyni Sybilli

Jan Piotr Norblin, Świątynia Sybilli w Puławach, początek XIX w.

Izabela Czartoryska i jej kolekcja rękopisów ze Świątyni Sybilli

MNK Biblioteka Czartoryskich

ul. św. Marka 17, 31-018 Kraków
04.06.2018
poniedziałek
18:00
wstęp wolny
Izabela z Flemmingów Czartoryska (1746-1835) arystokratka, żona księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, matka m.in. pisarki Marii Wirtemberskiej i polityka Adama Jerzego.
W swoim życiu przebyła bardzo długą drogę – z beztrosko żyjącej arystokratki zmieniła się w jedną z najpotężniejszych kobiet swojej epoki i gorliwą patriotkę, aktywnie uczestniczącą w najważniejszych wydarzeniach epoki. W Puławach stworzyła pierwsze polskie muzeum – Świątynię Sybilli. Jego ideą przewodnią, wyrażoną w napisie na frontonie budynku - "Przeszłość przyszłości" - było przedstawienie historii Polski od czasów najdawniejszych do współczesnych za pomocą odpowiednich zabytków i pamiątek. Wśród nich znalazły się również rękopisy – listy, autografy i notatki związane z królami, wodzami, poetami i uczonymi.

Prowadzenie: Dorota Otwinowska – historyk, archiwista, muzealnik, bibliotekarz dyplomowany, psycholog. Kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, zajmuje się rękopisami w Bibliotece Czartoryskich. Autorka artykułów dotyczących historii i zbiorów rękopisów oraz zbiorów sfragistycznych Muzeum Narodowego w Krakowie i Biblioteki Czartoryskich. 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję