Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Inspiracje Vigelanda

Gustav Vigeland, Pocałunek

Inspiracje Vigelanda

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
22.11.2016
wtorek
18:00
wstęp wolny
Mroki ludzkiej natury i mistycyzm gotyku: inspiracje Gustava Vigelanda we wczesnym okresie twórczości rzeźbiarskiej.

W zbiorach EUROPEUM znajduje się wczesna rzeźba norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanda "Pocałunek". Śmiałość naturalizmu spotyka się w niej z fascynacją smukłymi proporcjami rzeźb gotyckich.

Na czym polegała wyjątkowość wczesnej twórczości Vigelanda - rzeźbiarza, który już jako młody i mało znany artysta zafascynował Stanisława Przybyszewskiego?

Wywodzący się z purytańskiego środowiska Vigeland twierdził, że jego dzieciństwo pozostało w nim na zawsze. Inspirowała go ludzka natura we wszystkich aspektach, także tych najmroczniejszych i wstydliwych. Jeśli zaś podejmował tematy biblijne, zawsze krążył wokół motywów grzechu i potępienia. Z planowanego tryptyku monumentalnych dzieł ukończył tylko "Piekło" i "Wskrzesznie Umarłych", zapytany o "Raj" odparł, że raju jest w stanie sobie wyobrazić. Wyjazd do Francji przyniósł urzeczenie twórczością Rodina oraz gotycką rzeźbą kamienną. Gotyk odegrał bardzo istotną rolę w kształtowaniu się artystycznej osobowości Vigelanda – pod koniec lat 90. XIX wieku rzeźbiarz pracował przy konserwacji katedry w Trondheim, gdzie nie tylko rekonstruował rzeźby, ale tworzył własne dzieła w duchu sztuki gotyckiej - świadczące o potędze artystycznej wizji. 

O inspiracjach Vigelanda, zanim stał się najlepiej rozpoznawalnym norweskim rzeźbiarzem, a jego monumentalne dzieła wizytówką Oslo, opowie Agata Małodobry,  kuratorka wystawy "Na drogach duszy". Gustav Vigleland a rzeźba polska około 1900 (rok 2010), adiunkt w Dziale Sztuki Współczesnej MNK.

Przeczytaj na naszym blogu

Tematem wykładów z cyklu "Od romanizmu do akademizmu i nie tylko" są dzieła sztuki znajdujące się w stałej ekspozycji w EUROPEUM. Każdy z tych obiektów stanowi punkt wyjścia do szerszego omówienia działalności artysty będącego autorem danego dzieła ukazanym na szerszym tle epoki, w której działał.

Zobacz pozostałe wykładyKontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję